Jak suplementować żelazo w ciąży?

Porady
ciaza-szelazo-mini

O tym, że żelazo to jeden z podstawowych pierwiastków, który we właściwej ilości (oraz formie!) powinien być dostarczany w okresie ciąży wiemy chociażby z naszych poprzednich materiałów. Czy jednak w pełni zdajemy sobie sprawę, jak dokładnie powinna wyglądać suplementacja tego minerału w tym ważnym okresie? Jeśli nie, z pomocną przychodzi Stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników – rodzimej organizacji zrzeszającej najbardziej cenionych i doświadczonych lekarzy oraz naukowców z obszaru ginekologii.

Wytyczne są bardzo klarowne. Zaleca się bowiem suplementację żelaza w dawce 30 mg od pierwszej wizyty ciężarnej w gabinecie lekarskim. W przypadku, gdy u pacjentki stwierdzi się obniżony poziom tego minerału, dawka ta powinna być zwiększona do 60 mg lub nawet do 120 mg. Stanowisko lekarzy, bazujące na wynikach przeprowadzonych dotychczas badań, wskazuje, że systematyczne przyjmowanie preparatów żelaza przyczynia się do poprawy kondycji psychicznej, zwiększenia wydolności fizycznej i istotnej redukcji poziomu zmęczenia.

Co więcej, potwierdza ono, iż suplementacja minerału jest dobrym sposobem nie tylko na poprawę parametrów uzyskiwanych w badaniach laboratoryjnych (np. w rutynowych badaniach krwi), ale również może stanowić efektywną metodę na poprawę samopoczucia u kobiet bez anemii, ale skarżących się na niewyjaśnione zmęczenie.

Z uwagi na fakt, iż niedobory żelaza w okresie ciąży występują stosunkowo często, lekarze bardzo mocno akcentują rolę diagnostyki przesiewowej (przypomnijmy, że jest to rodzaj profilaktycznego badania przeprowadzanego u osób niemających objawów danej choroby w celu jej wczesnego wykrycia i – często – całkowitego wyleczenia na początkowym etapie rozwoju) wśród ciężarnych. W tym przypadku chorobę taką stanowi rzecz jasna niedokrwistość z niedoboru żelaza, które – jak wskazują dane epidemiologiczne – płynące z całego świata stanowi najczęstszy rodzaj anemii.

W tym przypadku istotną rolę może pełnić poziom hemoglobiny, przy który można rozważyć przyjmowanie suplementów diety z żelazem. Wspomniane stanowisko ekspertów wskazuje, iż w przypadku kobiet ciężarnych i w okresie połogu poziom ten powinien wynosić 11 mg/dl, zaś w przypadku kobiet planujących ciążę – 12 mg/dl.

Powrót 12.09.2019 10:48