Czy zmęczenie może być objawem różnych chorób?

Porady
zmęczenieanemia

Zmęczenie to zjawisko stale towarzyszące współczesnemu człowiekowi w codziennej aktywności. Wysiłek fizyczny i umysłowy, długotrwały stres, częste podróże (i zmiany stref czasowych), duża liczba sytuacji konfliktowych, życie w pośpiechu, nieregularne spożywanie posiłków, zbyt monotonna dieta, duże obciążenie pracą lub nauką… lista przyczyn zmęczenia, jakie często zdarza nam się odczuwać jest bardzo szeroka. W większości przypadków objaw ten mija np. pod wpływem zmiany diety na bardziej racjonalną lub/i urozmaiconą czy znalezienia tzw. work-life balance. Zdarzają się jednak przypadki, gdy zmęczenie może być objawem choroby. Dlatego nawet jeśli traktujemy je jako objaw przejściowy, nigdy nie należy go lekceważyć.

Zmęczenie może być bowiem konsekwencją m.in. wielu chorób układu krążenia (np. zarówno nadciśnienia tętniczego, jak również jego niskich wartości). Często także towarzyszy bezsenności (nawet jeśli ta występuje sporadycznie lub krótkotrwale) i depresji – schorzeniom, jakże powszechnym w dzisiejszych, „szybkich” i ciągle zmieniających się czasach. Pamiętajmy, że symptom ten może również występować u osób z różnego rodzaju dolegliwościami bólowymi, począwszy od migreny, kończąc na chorobach o podłożu reumatycznym.

Jedną z powszechniejszych przyczyn zmęczenia jest również anemia, która u Polaków najczęściej uwarunkowana jest niedoborami żelaza. Jeśli objaw występuje przez dłuższy czas, i jeśli szczególnie towarzyszą mu tak specyficzne symptomy jak: spaczony apetyt, przyśpieszone bicie serca, duszności, wyczerpanie, spadek koncentracji, bóle i zawroty głowy, może to oznaczać, że cierpimy na deficyty żelaza. Problemu nie należy lekceważyć, gdyż niedobory tego ważnego minerału mogą powodować liczne i często poważne powikłania jak np. problemy z układem krążenia czy z układem ruchu.

Warto również pamiętać, że istnieje nawet choroba określana jako tzw. zespół przewlekłego zmęczenia objawiająca się m.in. pogorszeniem pamięci, koncentracji, brakiem poczucia regeneracji po nocnym wypoczynku, bólami mięśni i stawów, bólem gardła (jak widać objaw ten nie musi towarzyszyć wyłącznie przeziębieniu!) czy nawet powiększeniem węzłów chłonnych. Często występuje na wespół z lękiem, co równocześnie może sygnalizować istnienie łagodnych lub umiarkowanych zaburzeń depresyjnych. Często również (choć oczywiście nie zawsze) choroba ta występuje jednocześnie z niedoborami ważnych pierwiastków, w tym magnezu, cynku, potasu i oczywiście wspomnianego żelaza.

Jaka jest rada, aby zapobiec powyższym symptomom? Bardzo prosta. W pierwszej  kolejności zadbajmy o dietę i… odpocznijmy.

Powrót 29.10.2018 10:07