Witamina B12 – przyczyny i objawy niedoboru

Porady
witaminaB12

Witamina B12 inaczej zwana kobalaminą pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Jej niedobór najczęściej jest przyczyną anemii i z tym schorzeniem jest głównie kojarzony. Jednak niedobory witaminy B12 mogą dawać również objawy, których nie powiążemy z naszą witaminą m. in. powodując zaburzenia neurologiczne, psychiatryczne lub ze strony przewodu pokarmowego. Dlatego warto zapoznać się z przyczynami jej niedoborów oraz objawami jakie powoduje.

Głównym źródłem witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego, stąd na jej niedobory narażone są osoby na diecie wegańskiej, które nie suplementują witaminy B12. Niedobory możemy także zaobserwować u osób chorych na anoreksję oraz alkoholików. Ze względu na nieprawidłowe odżywianie, brak wit. B12 obecny jest często w diecie osób starszych. Oprócz diety przyczyną są również zaburzenia we wchłanianiu witaminy B12. Najczęściej są one związane z niedoborem bądź unieczynnieniem czynnika Castle,a, który odpowiada za jej wchłanianie. (może do niego dojść w wyniku np. choroby Addisona-Biermera, usunięcia żołądka, nowotworów żołądka, zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka). Również choroby takie jak zespół Leśniewskiego-Crohna, celiakia, AIDS, uchyłkowatość lub nowotwory jelita krętego  powodują niedobory kobalaminy. W przypadku zakażenia tasiemcem (bruzdogłowiec szeroki) dochodzi do zwiększonego zużycia wit. B12, ponieważ pasożyt ten współzawodniczy z naszym organizmem o pokarm. Do podobnej sytuacji dochodzi w przypadku nadmiernego rozrostu flory bakteryjnej w jelicie czczym (tzw. zespół rozrostu bakteryjnego).

Niedobory witaminy B12 powodują objawy, które możemy podzielić na cztery główne grupy:

  • objawy ze strony układu krwiotwórczego – proces powstawania krwinek czerwonych zostaje zaburzony w wyniku czego dochodzi do rozwoju niedokrwistości. U takich osób obserwujemy osłabienie, nadmierną męczliwość, częste bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją, bladość skóry i błon śluzowych, tachykardię.
  • objawy ze strony układu nerwowego – obserwuje się parestezje (mrowienie i drętwienie) palców dłoni i stóp, zaburzenia równowagi oraz niestabilny chód, napady drgawkowe, problemy z prawidłowym odczuwaniem temperatury i bólu. W wyniku zaniku nerwu wzrokowego dochodzi do zaburzeń widzenia, które nieleczone prowadzą do ślepoty
  • objawy psychiczne – może dojść do zaburzeń poznawczych od łagodnych w przebiegu aż do otępienia, problemów z pamięcią, pojawia się drażliwość, apatia, stany depresyjne (również tendencje samobójcze), zaburzenia świadomości, niekiedy pojawiają się zaburzenia psychotyczne przypominające schizofrenię (jest to tzw. szaleństwo megaloblastyczne)
  • objawy ze strony układu pokarmowego obejmują pieczenie języka, utratę smaku oraz apetytu (pojawia się wstręt do mięsa i potraw smażonych), a co za tym idzie chudnięcie, mogą pojawiać się biegunki lub zaparcia

Objawami niedoboru witaminy B12 może być również zażółcenie skóry o cytrynowym odcieniu z ogniskami bielactwa, problemy dermatologiczne takie jak: trądzik, zapalenie skóry, wysypki bądź bóle mięśniowe.

Powrót 12.10.2017 18:50