Czym jest anemia megaloblastyczna?

Porady
niedokrwistosc_anemia

Do transportu tlenu w naszym organizmie niezbędne są krwinki czerwone, a właściwie zawarty w nich czerwony barwnik czyli hemoglobina. To dzięki niej możliwe jest rozprowadzenie tlenu do wszystkich tkanek i narządów oraz odbieraniu z nich dwutlenku węgla, który jest transportowany do płuc i usuwany z naszego organizmu. Kiedy we krwi jest za mało czerwonych krwinek lub mają one za małą zawartość hemoglobiny dochodzi do upośledzenia tej funkcji i rozwoju niedokrwistości zwanej inaczej anemią.

Jak dobrze wiemy erytrocyty powstają w czerwonym szpiku kostnym, gdzie po o osiągnięciu dojrzałości są uwalnianie do krwi. Do ich budowy niezbędne są podstawowe składniki takie jak żelazo, kwas foliowy, wit. B12 i B6, wit. C i E, kobalt i miedź. W przypadku niedoborów któregoś z elementów dochodzi do upośledzenia procesu ich powstawania. Natomiast powstałe komórki nie są w stanie prawidłowo spełniać swoich funkcji, mogą odbiegać od normalnego kształtu. Jednym z przykładów kiedy mamy do czynienia z upośledzeniem funkcjonowania krwinek czerwonych jest niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego, a czasami obu tych składników. W takich sytuacjach mówimy o niedokrwistości megaloblastycznej, gdzie mamy do czynienia z powiększeniem krwinek czerwonych w porównaniu do ich wielkości u osób zdrowych. Przyjmuje się, iż średnia objętość krwinki czerwonej (wskaźnik MCV) wynosząca powyżej 110 fl (femtolitr) wskazuje na ten rodzaj anemii. Nie tylko kształt krwinek jest nieprawidłowy, zaburzony proces dojrzewania erytrocytów prowadzi także do zmniejszenia ich ilości w organizmie. Oprócz tego mogą pojawiać się zaburzenia ze strony układu nerwowego, gdyż obie witaminy mają wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie.

Za niedobory wit. B12 najczęściej odpowiada dieta uboga w tę witaminę (np. wegańska). Inne przyczyny to brak lub nieprawidłowe działanie tzw. czynnika Castle’a umożliwiającego wchłanianie wit. B12 z przewodu pokarmowego, alkoholizm, zaburzenia wchłaniania w przewodzie pokarmowym (np. stany zapalne jelit, resekcja żołądka lub fragmentu jelita). Na niedobory częściej cierpią kobiety oraz osoby starsze oraz jako ciekawostka osoby z grupą krwi A lub mające niebieski kolor oczu. W przypadku niedoborów kwasu foliowego sytuacja jest podobna, gdyż powstają one na skutek źle zbilansowanej diety, ubogiej w warzywa i owoce. Braki kwasu foliowego mogą dotyczyć osób u których jest zwiększone na niego zapotrzebowanie np. kobiety w ciąży i karmiące, osoby z przewlekłymi chorobami wątroby. Również osoby stosujące niektóre leki np. metotreksat, fenytoinę, alkoholicy. Anemia megaloblastyczna oprócz objawów charakterystycznych dla wszystkich typów niedokrwistości takich jak: osłabienie, bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, szybkie męczenie się, problemy z koncentracją, wykazuje inne objawy związane z niedoborem wit. B12 i kwasu foliowego. Dlatego obserwujemy m. in. zaburzenia czucia i wibracji, zaburzenia równowagi, niestabilny chód, mrowienie i drętwienie kończyn, pieczenie i zapalenie języka, brak apetytu, problemy z oddawaniem moczu, osłabienie wzroku, częste zmiany nastroju, pojawia się żółtawe zabarwienie skóry oraz przedwczesne siwienie, drażliwość i depresja.

Powrót 20.03.2018 15:43