Jak wygląda procedura oddania krwi

Porady
jakwygladaproceduraoddaniakrwi

Szpitale i kliniki potrzebują krwi każdego dnia podczas wykonywanych operacji, przeszczepów oraz innych zabiegów przy których jest ona niezbędna. Jeżeli jesteś zdrową, pełnoletnią, ważącą powyżej 50 kilogramów osobą możesz oddać krew, gdyż zapotrzebowanie na nią jest ogromne. Wykazując swoją dobrą wolę na oddanie krwi możesz uratować komuś życie.

Przed pójściem do Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa  bądź Oddziałów Terenowych pamiętaj, iż powinieneś być zdrowy i wypoczęty (staraj się unikać tego dnia nadmiernego wysiłku fizycznego). Zjedz lekki posiłek o małej zawartości tłuszczów oraz pij dużo płynów (najlepiej wody niegazowanej, soków owocowych). Nie wolno natomiast  pić alkoholu.

Zabierz ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość aby móc się zarejestrować. Następnie uzupełnij kwestionariusz, dotyczący Twojego stanu zdrowia oraz stylu życia. Należy wypełnić go sumiennie i zgodnie z prawdą.  Dalsza część to pobranie próbki krwi w celu wykonania badań laboratoryjnych (m. in. oznacza się poziom hemoglobiny). Kolejnym etapem jest spotkanie z lekarzem, który przeprowadzi z  nami rozmowę na temat naszego stanu zdrowia, w oparciu o odpowiedzi udzielone w kwestionariuszu. Dodatkowo, oprócz wyników badań krwi, zostanie sprawdzony również wiek, waga, ciśnienie krwi i tętno oraz temperatura ciała dawcy. Sprawdza się również stan skóry, ponieważ miejsce wkłucia nie może posiadać żadnych zmian chorobowych. Dopiero po skończonym wywiadzie lekarz decyduje czy kwalifikujemy się do oddania krwi pełnej lub jej elementów (płytki krwi, krwinki białe, osocze). Po opuszczeniu gabinetu lekarskiego należy uzupełnić płyny w organizmie (w przypadku oddania płytek krwi otrzymujemy do wypicia wodę z wapnem musującym). Zanim przejdziemy do sali pobrań trzeba wybrać rękę z której ma być pobierana krew i dokładnie ją umyć specjalnym płynem. Po zajęciu miejsca w fotelu pielęgniarka założy wkłucie i krew zacznie sama płynąć do pojemnika. Samo oddanie jednostki krwi pełnej (450 ml) trwa ok. 10 minut, natomiast oddanie jej elementów może różnić się czasem i trwać do kilkudziesięciu minut w zależności od wybranej metody. Pomimo iż samo oddanie krwi trwa krótko, to już cały proces od rejestracji do zakończenia pobierania, może trwać około godziny, czasem dwie lub dłużej. Po zakończonej donacji powinniśmy odpocząć 10-15 minut w celu regeneracji sił. Otrzymujemy również posiłek regeneracyjny o wartości 4500 kcal (przeważnie jest to czekolada), który uzupełni wydatek energetyczny. Można również otrzymać zaświadczenie o zwolnieniu tego dnia z pracy, szkoły lub uczelni, czasami w uzasadnionych przypadkach zwrot kosztów podróży. Przy pierwszym oddaniu krwi otrzymujemy Legitymację Honorowego Dawcy Krwi. Podczas donacji zostaje również pobrana próbka krwi w celu zbadania czy dana osoba nie jest nosicielem niektórych chorób zakaźnych: kiły, HIV, wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C.

Powrót 08.11.2017 9:41