Kto może zostać krwiodawcą?

Porady
krwiodawstwo-szelazo

Aby dokonać tak szlachetnego czynu, jak oddanie krwi trzeba spełnić szereg wymogów. Część z nich wydaje się bardzo intuicyjna i z reguły nie wymaga dłuższego komentarza, z kolei część – jak podkreślają lekarze i pracownicy stacji krwiodawstwa powinna być szerzej wyjaśniona potencjalnym kandydatom na krwiodawcę.

Pierwszym ważnym przeciwwskazaniem do oddania krwi są niektóre choroby sercowo-naczyniowe jak np. wady serca (wyjątkiem są tutaj wady wrodzone i już wyleczone), choroba niedokrwienna serca, niewydolność krążenia, miażdżyca, cukrzyca czy nowotwory złośliwe. Pobranie dużej ilości krwi tych grupach chorych częściej niż u osób zdrowych może skutkować groźnymi powikłaniami jak chociażby udarem niedokrwiennym. Lista ta obejmuje także inne choroby przewlekłe jak astma oskrzelowa czy łuszczyca. Biorąc pod uwagę, że powyższe schorzenia dotyczą wielu milionów Polaków, widzimy jak duży odsetek krwiodawców odpada nam już przy pierwszej próbie wyszczególnienia ważnych przeciwwskazań do oddania krwi.

Kolejna grupa pacjentów to osoby z chorobami zakaźnymi. Mowa tutaj nie tylko o osobach żyjących z HIV, gruźlicy ale także pacjentach z kiłą (niezależnie czy mamy do czynienia z postacią wrodzoną czy nabytą oraz niezależnie czy choroba została wyleczona czy nie) czy wirusowym zapaleniem wątroby (tzw. WZW). Na liście chorób wirusowych znajduje się grypa – krwi nie można oddać 2 tygodniu po jej przebyciu.

Należy pamiętać, że przeciwwskazaniem są również choroby psychiczne oraz uzależnienie do leków, alkoholu czy substancji psychoaktywnych, w tym środków określanych jako „dopalacze”. Po wypiciu alkoholu krew można oddać najwcześniej po upływie czterech dni. Lista wymogów obejmuje również brak nadmiernego pobudzenia nerwowego, które może świadczyć o istnieniu poważnych zaburzeń w sferze psychiki lub/i układu nerwowego.

Co istotne, na tej długiej liście znajdują się również osoby zdrowe, ale nie wszystkie… Mamy tutaj na myśli przede wszystkim kobiety w trakcie miesiączkowania lub 3 dni po przebyciu miesiączki, kobiety w ciąży lub w trakcie karmienia piersią oraz kobiety, które 6 miesięcy wcześniej przebyły lub poronienie (pod warunkiem, że zakończyła się laktacja i wystąpiła pierwsza miesiączka). Przy okazji osób zdrowych, warto także wspomnieć o podróżnikach – oddanie krwi dyskwalifikują bowiem wyjazdy w rejony o podwyższonym ryzyku chorób zakaźnych, w tym tropikalnych (głównie malarii), jak Afryka Środkowa i Zachodnia czy Tajlandia. W tym jednak przeciwwskazanie jest czasowe i dotyczy okresu 6 miesięcy od przyjazdu z tych obszarów. Za czasową dyskwalifikację uznaje się również niewielkie zabiegi chirurgiczne. Należy do nich np. usunięcie zęba czy leczenie kanałowe. W tych przypadkach krew można oddać dopiero 7 dni po ich przebyciu.

Oczywiście, artykuł ten nie wyczerpuje wszystkich przeciwwskazań do oddania krwi. Pełną ich lista można znaleźć np. na stronach internetowych stacji krwiodawstwa m.in. tutaj:

Powrót 30.01.2019 11:06