Dlaczego warto regularnie badać krew?

Porady
testykrwiiszelazo

Morfologia krwi jest podstawowym badaniem diagnostycznym pozwalającym na zaobserwowanie co dzieje się w naszym organizmie. To ona jako pierwsza informuje nas o zmianach, które mogą wskazywać na problemy ze zdrowiem. Morfologia przedstawia ilościowo i jakościowo stan naszych krwinek, poziom hemoglobiny, hormonów, cholesterolu, trójglicerydów, stężenie glukozy i wiele innych parametrów w zależności od tego jak bardzo rozszerzone jest badanie, które wykonujemy.

Badanie morfologiczne krwi pomaga w określeniu nieprawidłowości bądź problemów z naszym zdrowiem, np. obecności stanu zapalnego, infekcji, miażdżycy, cukrzycy. niektórych chorób nowotworowych. Bardzo ważne jest aby co roku wykonywać morfologię krwi, ponieważ informuje nas ona o stanie naszego zdrowia i jednocześnie pełni rolę profilaktyczną pozwalającą na wykrycie niektórych schorzeń na wczesnym etapie i umożliwia wdrożenie jak najszybciej leczenia.

Dzięki morfologii jesteśmy w stanie określić jaka jest kondycja naszych krwinek czerwonych, które transportują tlen w organizmie. Jest to pierwszy i najszybciej rzucający się w oczy parametr, który przy nieprawidłowych wynikach pozwala na wykrycie anemii, czyli niedokrwistości. A jest to problem dużej części społeczeństwa. Różne czynniki mogą powodować niedokrwistość np. niedobory żelaza, wit. B12, kwasu foliowego, obecność pasożytów. Dlatego odpowiednio szybko wykryta anemia pozwala na odnalezienie przyczyny oraz chroni nasz organizm przed niekorzystnymi konsekwencjami niedoborów.

Badając CRP (białko reaktywne C) i OB (odczyn Biernackiego) możemy wykryć stan zapalny w organizmie. Wysoki poziom CRP może wskazywać na infekcję, przeziębienie, ale również poważniejsze schorzenia takie jak nowotwór czy zawał serca.

Badanie poziomu glukozy we krwi jest niezwykle ważnym parametrem, a jej wysokie stężenie może wskazywać np. na stan przedcukrzycowy czy cukrzycę. Wczesne wykrycie cukrzycy pozwala na lepszą kontrolę tej choroby, tym bardziej że przez długi czas może ona  przebiegać bezobjawowo.

Raz do roku profilaktycznie powinniśmy badać nasz cholesterol. Najlepiej jest wykonać lipidogram, który określa poziom cholesterolu całkowitego, jego frakcję LDL i HDL oraz trójglicerydy. Warto go wykonać, ponieważ podwyższony poziom cholesterolu może prowadzić do rozwoju zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, których konsekwencją jest nadciśnienie, zawał serca czy udar mózgu. Ponadto wysoki cholesterol wpływa niekorzystnie na pracę nerek, wątroby czy tarczycy.

Koniecznie raz do roku powinniśmy badać stężenie hormonu TSH ze względu na możliwość nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Zły poziom sugeruje problemy hormonalne, które nieleczone mogą prowadzić do zaburzeń w organizmie. Przy nieprawidłowych wynikach w następnej kolejności warto określić poziom ft3 i ft4. Natomiast osoby z określoną nadczynnością bądź niedoczynnością wykonują te badania częściej ze względu na kontrolę skuteczności leczenia.

Powrót 28.05.2019 13:04