Płytki krwi w morfologii

Ciekawostki
trombocyty

Płytki krwi inaczej zwane trombocytami należą wraz z krwinkami czerwonymi i białymi do tzw. elementów morfotycznych krwi i podobnie jak pozostałe powstają szpiku kostnym. Jednak 2 porównaniu do erytrocytów żyją krótko (do 10 dni), są również o wiele od nich mniejsze. Kształtem przypominają soczewkę albo dysk. Ich główną rolą jest udział w krzepnięciu krwi. W sytuacji gdy dochodzi do uszkodzenia tkanek trombocyty zlepiają się i tworzą swoisty czop. Oczywiście cały proces jest o wiele bardziej skomplikowany, m. in. dodatkowo rozpoczyna się cała kaskada krzepnięcia w wyniku której powstaje siateczka przy udziale białka o nazwie fibryna, w której zatrzymują się krwinki czerwone i erytrocyty przez co powstaje skrzep. Poza tym trombocyty uczestniczą w rozwoju komórek mięśni gładkich oraz naczyń pobudzając ich wzrost.

Podczas wykonywanej morfologii krwi,  płytki krwi należą do podstawowych parametrów, które są oznaczane.

Trombocyty (płytki krwi, PLT):

Norma 140 – 440 tys./µl (mikrolitr)

Zwiększenie liczby płytek krwi ponad normę nazywane jest nadpłytkowością albo trombocytozą. Może ono prowadzić do powstawanie zakrzepów w naczyniach, zwłaszcza po zabiegach i operacjach, krwotokach. W warunkach fizjologicznych wyniki powyżej normy mogą pojawić się po nadmiernym wysiłku fizycznym, po porodzie. Przyczyną mogą być niedobory żelaza, nowotwory, usunięta śledziona, przewlekłe infekcje. Istnieje również  nadpłytkowość samoistna, która nie ma konkretnej przyczyny.

Zmniejszenie liczby płytek krwi ponad normę określane jest jako małopłytkowość lub trombocytopenia. Zbyt mała ilość przeważnie wynika z upośledzenia procesu powstawania trombocytów bądź ze zbyt szybkiego ich niszczenia, co prowadzi do częstych krwawień. Przyczyną może być przyjmowanie niektórych leków, dysfunkcja w wytwarzaniu szpiku (np. ostre białaczki, przerzuty raka do szpiku), może pojawić się w przebiegu chorób zakaźnych (np. odra, mononukleoza) lub autoimmunologicznych, również po radio-  i chemioterapii albo być związana z niedoborami kwasu foliowego i wit. B12.  Trombocyty ulegają zniszczeniu na skutek transfuzji lub w wyniku działania bakterii chorobotwórczych. Czasami nieprawidłowy wynik poziomu płytek krwi może być spowodowany zbyt długim czasem pomiędzy pobraniem krwi a wykonaniem analizy.

Powrót 22.05.2018 19:31