Sałatka pełna żelaza

Dieta
Sałatka pełna żelaza

Schyłek lata od zawsze kojarzy nam się z czasem zbiorów owoców i warzyw. Sklepy i stragany obfitują w świeżo zebrane pełne wartości odżywczych warzywa, z których z przyjemnością przygotowujemy kolorowe i zdrowe sałatki pełne witamin i minerałów.

Zielone warzywa obfitują w witaminy A, grupy B, C oraz minerały: potas, magnez oraz żelazo i są wskazane w każdej grupie i wieku od małych dzieci po osoby starsze. Połączenie bogactwa kwasu askorbinowego z żelazem niehemowym zawartym w tkankach roślinnych jest korzystną względem wchłaniania metalu kombinacją. Witamina C sprzyja wchłanianiu żelaza, którego niedobory współcześnie dotyczą coraz większej liczby osób, stąd włączenie produktów na bazie świeżych owoców i warzyw w dietę powinno stać się nawykiem każdego z nas.

Idealną propozycją przekąski lub dodatku do dania głównego u schyłku lata, kiedy rynek obfituje w świeże warzywa jest przygotowanie sałatki bogatej w witaminę C oraz żelazo.

Do dużego naczynia wrzucamy postrzępione liście sałaty- można zmieszać ze sobą jej kilka odmian np. lodową, rukolę i roszponkę, z których każda charakteryzuje się odmiennymi walorami smakowymi i wyglądem, zaś po ich połączeniu zyskujemy podstawę pysznej sałatki. Następnie dodajemy przekrojone na pół pomidorki koktajlowe (według uznania) oraz dużą czerwoną paprykę pokrojoną w drobne paski o długości 2-3 cm. Dla zaostrzenia smaku do sałatki dodajemy dużą czerwoną cebulę, pokrojoną w drobniutkie pióra. Dla urozmaicenia zieleni dodać można zielone liście szpinaku lub odrobinę jarmużu. Ciekawym dodatkiem będzie włączenie w przygotowywaną kompozycję pokrojonych orzechów nerkowca i łuskanych ziaren słonecznika zawierających zdrowe tłuszcze o właściwościach redukujących nadmiar cholesterolu, (dodajemy dwie garście słonecznika oraz garść orzechów nerkowca).

Całość dla smaku skrapiamy bogatym w witaminę C sokiem z cytryny, wspierającym przyswajanie żelaza i kilkunastoma kroplami oliwy, zwiększając tym samym wchłanianie niektórych witamin.

Powrót 11.09.2017 10:45