Mikro- i makroelementy, co to takiego?

Uncategorized

Ludzki organizm, aby funkcjonował w pełnym zdrowiu, potrzebuje minerałów. Są to substancje nieorganiczne, które biorą udział w wielu różnych procesach – od metabolizmu począwszy, a na regeneracji komórek skończywszy.

Minerały, czy też pierwiastki stanowią ok. 4% masy ciała człowieka, muszą być dostarczane wraz z pożywieniem lub suplementami diety, ponieważ komórki nie są w stanie same ich zsyntetyzować. Jeżeli chodzi o drugi sposób ich dostarczania do organizmu, czyli o suplementację, szczególnie pod uwagę brane są osoby, które:

– intensywnie ćwiczą, są zawodowymi sportowcami

– stosują diety odchudzające lub eliminacyjne (np. wegetarianie)

– przebyły długie choroby, muszą wzmocnić organizm

Minerały dzielimy na dwie grupy. Kryterium stanowi ich dobowe zapotrzebowanie i tak, mamy:

  1. MIKROELEMENTY – do organizmu musimy dostarczyć ich mniej niż 100 mg na dobę

Właśnie ze względu na niewielkie zapotrzebowanie nazywa się je także pierwiastkami „śladowymi”. Jednak to, że potrzeba ich niewiele, nie oznacza, że są dla organizmu błahe. W zasadzie jest wręcz odwrotnie. Są bardzo ważne, m.in. wchodzą w skład płynów ustrojowych czy stanowią istotny budulec tkanek (szczególnie kostnych). Ponieważ są elementami śladowymi, już delikatne niedobory mogą nieść za sobą negatywne skutki. Do mikroelementów zaliczamy:

bor, chrom, cynk, fluor, jod, kobalt, mangan, molibden, miedź, selen i żelazo

       2.  MAKROELEMENTY – do organizmu musimy dostarczyć ich ponad 100 mg na dobę

To cząsteczki, o których słyszymy częściej. Występują w większej ilości, nie oznacza to jednak, że nie możemy cierpieć na ich niedobory. Bardzo często narażamy się na zbyt mały poziom tych składników podczas upałów, intensywnych ćwiczeń czy przyjmując leki moczopędne. Tracimy je bowiem m.in. wraz z moczem czy potem. Makroelementy również odpowiedzialne są za szereg ważnych procesów. Stanowią istotny budulec kości i zębów, umożliwiają rozprowadzanie wody po organizmie, umożliwiają przewodzenie impulsów nerwowych, a także wchodzą w skład enzymów, witamin oraz hormonów. Do makroelementów zaliczamy:

sód, wapń, potas, fosfor, chlor

Powrót 19.05.2020 16:19