Anemia u osób starszych – jak sobie z nią radzić?

Ciekawostki

Niedokrwistość w podeszłym wieku nie należy do rzadkich problemów zdrowotnych. Szacuje się, że może ona dotyczyć nawet 17 proc. wszystkich osób starszych, przy czym – co niezmiernie ważne z punktu widzenia jej właściwego rozpoznania – częściej występuje ona u mężczyzn (20 proc.) niż u kobiet (13 proc.). Innymi więc słowy, mamy więc do czynienia z sytuacją odwrotną niż u osób młodszych i aktywnych zawodowo. W tej grupie wiekowej to kobiety bowiem częściej cierpiały na anemię niż mężczyźni.

Anemia z powodu chorób przewlekłych

Przyczyną niedokrwistości u osób starszych często jest równoczesne występowanie chorób przewlekłych takich jak: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, cukrzyca, choroba wrzodowa, choroby reumatyczne i onkologiczne, niektóre zakażenia (np. gruźlica) czy schorzenia płucne. Według naukowców, powodem takiego, a nie innego stanu rzeczy może być postępujący stan zapalny, który rozwija się w następstwie niektórych chorób. To zaś prowadzi z kolei do niedoborów żelaza (i innych składników pokarmowych). Stan ten zyskał nawet w medycynie swoją własną nazwę, i nierzadko określany jest jako tzw. niedokrwistość chorób przewlekłych.

Natura chciała dobrze

Obniżenie krążącego żelaza we krwi ma za zadanie ograniczać dostępność składników odżywczych dla drobnoustrojów chorobotwórczych czy komórek nowotworowych. Ponadto komórki macierzyste (stymulowane przez nasz własny układ odpornościowy) przekształcają się chętniej w białe krwinki w celu walki ze stanem zapalnym, zaniedbując produkcję erytrocytów, czyli krwinek czerwonych. W efekcie dochodzi do zmniejszenia poziomu hemoglobiny, i w konsekwencji do rozwoju objawów anemii.

Suplementacja żelazem jest bardzo ważna

W przypadku wystąpienia tego rodzaju niedokrwistości ważne jest skuteczne i systematyczne leczenie choroby podstawowej, czyli tej powiązanej ze stanem zapalnym w naszym organizmie. Nie oznacza to jednak, że nie należy zadbać o właściwą podaż utraconych składników pokarmowych, w tym żelaza. Wręcz odwrotnie. Zaleca się, aby osoby w podeszłym wieku, które odczuwają symptomy niedokrwistości lub/i których wyniki badań (głównie morfologii krwi obwodowej) odbiegają od norm powinny rozważyć doustną suplementację żelaza. Oczywiście, powinna być ona systematyczna, i najlepiej – prowadzona pod czujnym okiem lekarza lub farmaceuty.

Powrót 30.10.2019 14:13