„SR”/przedłużone uwalnianie – co to takiego?

Ciekawostki

„SR”, „CR”, „ER”, „depot”, „prolongatum”, „retard” coraz częściej możemy się spotkać z takimi dopiskami na opakowaniach środków leczniczych. Wszystkie z wymienionych oznaczeń mówią o tym samym, a mianowicie o tym, że substancja lecznicza, zawarta w danym preparacie ma tzw. przedłużone uwalnianie. Co to oznacza? Czy ma to znaczenie czy jest to tylko chwyt marketingowy?

Przedłużone uwalnianie znaczy dosłownie to, że substancja czynna zawarta np. w tabletce dostaje się do organizmu stopniowo, przez dłuższy czas. Uwalniana jest przez określoną liczbę godzin. W przypadku „klasycznej” tabletki środek leczniczy uwalniany jest szybko, ale też stosunkowo szybko należy podać kolejną dawkę leku, tak, aby organizm ciągle był nasycony danym środkiem, czyli mówiąc bardziej obrazowo, aby choroba nie dawała o sobie znać. Dlatego też postaci leku o przedłużonym uwalnianiu stosuje się najczęściej w schorzeniach przewlekłych takich jak: choroby serca, naczyń wieńcowych, cukrzyca, choroby psychiczne.

Jakie zatem są plusy preparatów o przedłużonym uwalnianiu? Otóż jest to:

  • Zmniejszenie częstotliwości podawania leku, zamiast 3-4 dawek, wystarczy np. 1
  • Stężenie substancji, która leczy dane schorzenie jest na stałym poziomie
  • Ponieważ lek ma stabilne stężenie, nie ma jego skoków, tzn. nie znajduje się go raptownie ani za mało ani za dużo, co z kolei zmniejsza ryzyko działań niepożądanych
  • Mniejsza dawka leku, a to jest zdrowsze dla wątroby czy nerek

Jednak, jak to w życiu bywa, nie ma róży bez kolców. Przyjmując preparaty o przedłużonym uwalnianiu należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim należy pilnować pory przyjmowania leków i stosować się do zaleconego dawkowania. Jeżeli zapomniało się o zażyciu leku, NIGDY nie można brać pominiętej dawki razem z kolejną. Nie powinno się też rozgryzać takich preparatów lub dzielić (jeżeli nie ma na nich przedziałki, która to umożliwia). Obserwujmy również nasze leki, jeżeli są ułamane, pokruszone, nie przyjmujmy ich.

Na rynku pojawia się coraz to więcej nowych form, w których podawane są substancje lecznicze. Dotyczy to zarówno tych przepisywanych na receptę, jak i tych bez recepty. Warto dokładnie zapoznać się ze sposobem w jaki powinno się je przyjmować, tak aby leczenie przebiegało efektywnie i co ważniejsze bez nieprzyjemnych działań niepożądanych.

Powrót 04.12.2019 11:40