Po co nam krew?

Ciekawostki

Wielokrotnie podkreślaliśmy już jak ważnym płynem w naszym organizmie jest krew. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że jest to wręcz płyn życiodajny. Bez niej nie jesteśmy w stanie funkcjonować, a rozległe krwawienie i jej obfita utrata prowadzą do śmierci. Dlaczego krew jest taka ważna? Jakie funkcje pełni w naszym organizmie?

Krew stanowi u przeciętnego, dorosłego człowieka, ok. 6,5% jego masy ciała. Wyróżniamy w niej frakcję krwinek czerwonych, krwinek białek i płytek czerwonych. Całość zawieszona jest w osoczu. To najprostsze wytłumaczenie budowy krwi. Jednak w rzeczywistości wcale tak prosto to nie wygląda, ponieważ do czynienia mamy także  m.in. hormonami, jonami, cholesterolem czy glukozą. Lista składników jest naprawdę długa i jak się okazuje, nie do podrobienia. Co więcej! Każdy, nawet występujący w niewielkim stężeniu składnik pełni określoną funkcję. A skoro o tym mowa, jakie zadania spełnia krew?

Przede wszystkim głównym i najważniejszym jest dostarczanie do komórek tlenu i odbieranie z nich szkodliwego dwutlenku węgla. Z funkcją tą wiąże się kolor krwi. Czerwień uzyskana jest dzięki żelazie, które jest elementem hemoglobiny, występującej w erytrocytach. To hemoglobina posiada właściwości wiążące tlen. Wyróżniamy krew żylną, która jest ciemnoczerwona, nie posiada tlenu i jasnoczerwoną, tętniczą, która jest bogata w ten składnik. Tlen nie jest jedynym składnikiem, który jest transportowany przez krew. Tą samą drogą po organizmie rozprowadzane są:

– hormony

– składniki pokarmowe

A z drugiej strony, odbierane są szkodliwe produkty przemiany materii, np. wspomniany już dwutlenek węgla oraz mocznik.

Krew jest także elementem układu odpornościowego. Zawarte w niej przeciwciała oraz fagocyty (komórki żerne), stanowią barierę i ochronę przed wirusami, bakteriami oraz grzybami. Chroni nas zatem przed rozwojem chorób. Inną funkcją obronną jest możliwość tworzenia skrzepu w miejscu skaleczenia, który zabezpiecza przed utratą krwi, ale też zamyka wrota zakażenia dla patogenów.

Mówiąc o funkcjach krwi nie można pominąć jej wpływu na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Ponadto jej stały przepływ zapewnia nam stałocieplność, czyli niezależnie od warunków atmosferycznych naszą idealną, książkową temperaturą ciała powinno być 36,6 st. Celsjusza.

Krew, woda, tlen i pożywienie, wszystkie te składniki potrzebne są nam do przeżycia. Warto zatem dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, regularnie korzystać ze świeżego powietrza i jeść dobre jakościowo pożywienie. A jeżeli chodzi o krew, w takim towarzystwie powinna mieć doskonałe parametry, które warto chociaż raz do roku kontrolować, wykonując morfologię.

Powrót 24.08.2020 14:07