Obfite miesiączki. Jakie badania warto wykonać? 

Uncategorized

Osłabienie, zawroty głowy, omdlenia, liczne skrzepy krwi oraz konieczność bardzo częstej zmiany tamponów/podpasek (nawet co godzinę) to oznaki nadmiernych krwawień miesiączkowych. Obfite miesiączki wiążą się nie tylko ze złym samopoczuciem i brakiem energii przez tych kilka dni. Często bywają objawem lub przyczyną poważniejszych problemów zdrowotnych. Dlatego nie powinno się poprzestawać na stwierdzeniu: „tak już mam”. Należy szukać odpowiedzi, z jakiego powodu krwawienia są intensywne, oraz na bieżąco monitorować stan swojego zdrowia. Jakie badania warto w tym celu wykonać?

Prawidłowo przebiegająca miesiączka trwa nie dłużej niż 7-8 dni, a utrata krwi w tym czasie powinna wynosić maksymalnie 80 ml (szacuje się, że jest to około 20 podpasek). Ponieważ ze względu na higienę kobiety często zużywają ich więcej, ilość utraconej krwi trudno jest oszacować. Dlatego pierwszym badaniem, które pozwoli zdiagnozować zbyt obfite miesiączki, jest badanie stężenia hemoglobiny bezpośrednio przed okresem i tuż po nim. Jeśli stężenie po menstruacji jest dużo niższe, należy udać się do ginekologa. Poza tradycyjnym badaniem, warto zrobić również usg transwaginalne, cytologię oraz badanie na obecność chorób wenerycznych, ponieważ przyczyn silnych krwawień może być wiele: od mięśniaków, polipów i torbieli przez czynnościowe krwawienia z macicy, zapalenie przydatków, zespół policystycznych jajników lub endometriozę po choroby przenoszone drogą płciową, takie jak rzeżączka, chlamydioza, rzęsistkowica czy opryszczka. Obfite miesiączki mogą być również objawem zakażenia ureaplasma, Streptococcus agalactiae lub Mycoplasma, bakteryjnego zakażenia pochwy czy też drożdżycy. Niekiedy sygnalizują również zmiany nowotworowe, np. raka trzonu macicy, jajnika, endometrium czy błony śluzowej macicy.

Kolejnym lekarzem, którego warto odwiedzić jest endokrynolog. Nadmierne krwawienia mogą bowiem świadczyć o problemach hormonalnych, np. zaburzeniach wydzielania hormonów tarczycy. Obfite miesiączki często związane są też z okresem dojrzewania i czasem premenopauzalnym u kobiet, ponieważ gospodarka hormonalna ulega wówczas rozregulowaniu.

Czasami przyczyny są dużo mniej oczywiste. Intensywne krwawienia mogą być związane np. z chorobami wątroby, cukrzycą, nadciśnieniem, chorobami nerek, zaburzeniami krzepnięcia krwi lub otyłością.

Badaniem, które trzeba wykonać, jest również sprawdzenie poziomu żelaza. Obfite miesiączki często prowadzą do anemii, dlatego w przypadku niedoborów konieczna będzie suplementacja tego pierwiastka (co najmniej przez kilka miesięcy, ponieważ organizm musi odbudować magazyny wewnątrzustrojowe żelaza). Jeżeli zauważysz, że szybko się męczysz, masz zawroty i bóle głowy, duszności, bladą cerę i śluzówki oczu, łamliwe włosy i paznokcie, przesuszoną, łuszczącą się skórę, obniżoną odporność, problemy z koncentracją, nie bagatelizuj tego. Nieleczona anemia może prowadzić nawet do niewydolności krążenia.

Powrót 15.10.2019 12:15