O owocach cytrusowych

Ciekawostki
cytrusy

Cytrusy to rodzaj roślin z rodziny rutowatych (Rutaceae) pochodzące z Australii, wysp pacyficznych, południowo-wschodniej części Azji, Chin i Półwyspu Indochińskiego. Drzewa rodzące owoce cytrusowe już od tysięcy lat uprawiane są na wielka skalę ze względu na smak owoców i bogactwo składników odżywczych jakie w nich występują. Istnieją dowody na to, że ich uprawa datowana była już w 2200 r. p. n. e.

Charakterystyczna dla wszystkich cytrusów jest wysoka zawartość witaminy C. Kwas askorbinowy wspomaga system odpornościowy w zwalczaniu bakterii, wirusów i pasożytów, a także wykazuje właściwości antyoksydacyjne (sprzyja usuwaniu wolnych rodników). Witamina ta wzmacnia i wygładza ścianki naczyń krwionośnych przeciwdziałając żylakom oraz zwiększa wchłanianie żelaza w jelicie cienkim. Co istotne, przy jej udziale w organizmie wytwarzany jest kolagen nadający sprężystości naczyniom krwionośnym, skórze i tkance kostnej. Jest to ważne również z punktu widzenia profilaktyki chorób kardiologicznych, w tym miażdżycy czy choroby wieńcowej. Ze względu na stosunkową małą zawartość węglowodanów, po owoce cytrusowe śmiało mogą sięgać także cukrzycy lub osoby z czynnikami ryzyka tej choroby (np. obciążeni genetycznie).

Jedzenie cytrusów pozwala na zaspokojenie większej części zapotrzebowania witaminowego organizmu, od wspomnianej witaminy C, przez prowitaminę A, witaminy z grupy B oraz  E. Cytryny i pomarańcze zawierają także potas, sód, wapń, żelazo i miedź. Nieco większe grejpfruty poza wymienionymi właściwościami przyspieszają również spalanie tłuszczów oraz przemianę materii, dzięki czemu przez wielu utożsamiane są jako gwarant nie tylko zdrowia, ale także szczupłej sylwetki.

Cytrusy charakteryzuje nie tylko atrakcyjny wygląd, niepowtarzające walory smakowe, urozmaicenie diety w sezonie jesienno- zimowym, ale również mnóstwo właściwości prozdrowotnych, dzięki czemu można je śmiało określać mianem naturalnego leku. Z uwagi na ich powszechną dostępność niemal w każdym sklepie spożywczym, można po nie sięgać także w naszej szerokości geograficznej.

Powrót 31.10.2017 19:18