Co to takiego żywność specjalnego przeznaczenia medycznego?

Dieta

Apteczne półki i szuflady przepełnione są wieloma specyfikami. Oprócz suplementów diety i leków bez recepty, znaleźć możemy także „żywność specjalnego przeznaczenia medycznego”. Co oznacza ten termin? Czy każdy z nas może przyjmować takie preparaty?

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (ŻSPM lub FSMP ang. Food for Special Medical Purpose) kierowana jest do osób, które przy pomocy regularnej diety nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze. Dotyczy to zarówno osób zdrowych, jaki i chorych. Przy czym ta grupa preparatów została stworzona przede wszystkim dla pacjentów borykających się z problemami zdrowotnymi (m.in. choroby neurologiczne, onkologiczne, rekonwalescencja po operacji). 

FSMP zawierają podstawowe składniki „zwykłych” pokarmów, czyli: białko, tłuszcz, węglowodany, witaminy oraz minerały. Proporcje dobierane są bezpośrednio do wymagań pacjentów, którym dany środek jest dedykowany. Dlatego też żywność specjalnego przeznaczenia medycznego zazwyczaj stosowana jest z przepisu lekarza, a jej skład opracowywany jest w oparciu o współpracę producentów z przedstawicielami służby zdrowia.

Ponadto FSMP podlega regulacjom prawnym, to co najważniejsze z punktu widzenia pacjentów, to fakt, że producenci muszą udokumentować, że ich produkt spełnia wszystkie kryteria kwalifikujące go do tej grupy środków.

Czym więc różni się ŻSPM od standardowej żywności? Przede wszystkim produkty te:

  1. Mogą zawierać w jednej dawce/buteleczce wszystkie potrzebne składniki odżywcze w wystarczających ilościach
  2. Są skoncentrowane, dzięki temu mają niewielką objętość (szczególnie ważne w chorobach nowotworowych czy w podeszłym wieku)
  3. Mogą być celowo pozbawiane danego składnika, który występuje w „normalnych” warunkach w danym pokarmie lub odwrotnie – mogą zawierać go w większej ilości
  4. Posiadają łatwiejszą formę wchłaniania

Przykładami żywności specjalnego przeznaczenia medycznego są m.in. mleka początkowe i następne dla niemowląt, środki przeznaczone dla diabetyków czy osób bezglutenowych.

Powrót 07.01.2020 12:00