Wątroba – magazyn i fabryka w jednym

Ciekawostki
watroba

Ludzka wątroba jest przykładem wielofunkcyjnego narządu pełniącego funkcje fabryki syntetyzującej żółć i czynniki odpowiedzialne za krzepnięcie krwi, przetwarzającego węglowodany na glukozę, neutralizującego toksyny dostające się do organizmu, będąc jednocześnie magazynem dla wartości odżywczych uwalnianych w razie pojawiających się w organizmie deficytów.

Ten intensywnie ukrwiony organ o przeciętnej wadze około 1,5 kg wspomaga procesy trawienne, przekształcając tłuszcze i białka na glukozę, jako najprostszy składnik energetyczny, a jego nadmiar gromadzi w postaci glikogenu. Dzięki zdolności metabolizowania i magazynowania tłuszczy wątroba gromadzi też witaminy w nich rozpuszczalne (A, D, E oraz K), które są odpowiednio uwolnione do krwi w momencie zapotrzebowania. Organ posiada także zdolność magazynowania krwiotwórczego żelaza, połączonego przy wchłanianiu ze strukturą białkową- ferrytyną, w łatwo dostępną i obojętną pod kątem toksyczności dla organizmu postać.

Funkcja detoksykacji, jaka zachodzi w wątrobie jest możliwa dzięki doskonałemu ukrwieniu narządu. Przez wątrobę bowiem wraz z krwią przechodzą wszystkie związki o właściwościach toksycznych dla ustroju jakie znalazły się w organizmie, zostając niejako odfiltrowane, a później usunięte z organizmu wraz z nieustannym powolnym procesem regenerowania się narządu.

Organ pełniący tak wiele funkcji jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w związku z czym niezwykle istotna jest profilaktyka chorób wątroby. Zapewnienie właściwej diety, zapobieganie nadwadze łączącej się z prawdopodobieństwem otłuszczenia wątroby oraz wspomaganie naturalnej detoksykacji narządu, który filtruje wszelkie związki toksyczne z krwi to podstawowe działania, o których każdy powinien pamiętać. Bardzo niekorzystne dla zdrowia wątroby jest jej obciążanie poprzez spożycie znacznych ilości alkoholu, który metabolizuje, a także zachowania związane z ryzykiem zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby (A, B i C), w wielu przypadkach nieuleczalną chorobą błyskawicznie wyniszczającą narząd.

Powrót 07.07.2017 15:12