Żelazo w rekomendacjach

Porady
rekomendacjePTG

Diglicynian żelaza zawarty w preparacie Szelazo +SR charakteryzujący się wysoką biodostępnością zyskał rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG). Organizacja docenia preparat za zawartość jonów żelaza połączonych z aminokwasem w proporcji 1:2, dzięki czemu suplement wykazuje się dużą stabilnością, nie wchodząc w reakcje chemiczne z enzymami trawiennymi oraz interakcje ze składnikami diety.

Budowa tego chelatu sprzyja absorbcji żelaza przez układ pokarmowy. Po wchłonięciu diglicynianu żelaza w jelicie, dochodzi do jego rozpadu w procesie hydrolizy na potrzebne komórkom żelazo atomowe oraz glicynę, która następnie bez przeszkód metabolizowana jest przez nasz organizm.

Z punktu widzenia ginekologii i położnictwa żelazo ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu oraz samego przebiegu okresu ciąży. Niedobór żelaza jest główną przyczyną niedokrwistości u kobiet ciężarnych wynikającej zwykle z niedoborów pokarmowych lub zaburzeń wchłaniania tego pierwiastka. Konsekwencją obniżenia poziomu hemoglobiny we krwi ciężarnej jest niedostateczne zaopatrzenie tkanek w tlen, co przekłada się na osłabienie stanu zdrowia matki i płodu oraz sprzyja licznym powikłaniom.

Anemia nie jest jednak jedynym powikłaniem jakie może wystąpić u ciężarnej. Warto bowiem pamiętać, że żelazo jest kluczowym składnikiem dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego, zaś jego niedobory mogą przyczyną wad rozwojowych płodu, zwiększonej podatności na infekcje i zaburzeń odporności (występujących zarówno u matki, jak i u dziecka), niedotlenienia macicy, a także osłabienia akcji porodowej.

Na problem ten zwróciło uwagę także Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zrzeszające najlepszych specjalistów z dziedziny położnictwa i ginekologii. Organizacja ta rekomenduje suplementację żelaza w postaci diglicynianu przyszłym matkom narażonym na niedobór tego pierwiastka. Podkreśla się, iż postać chelatu daje możliwość bezpiecznej i efektywnej suplementacji tego składnika, który w postaciach konwencjonalnych, czyli nie-chelatowych cechuje się niskim poziomem wchłaniania, a jednocześnie może odpowiadać za wiele działań niepożądanych np. zaparcia czy wymioty. Bezpieczeństwu stosowania sprzyja także właściwa postać farmaceutyczna- kapsułka o przedłużonym uwalnianiu, która gwarantuje powolną absorpcję żelaza z przewodu pokarmowego. Kolejnym argumentem, przemawiającym na korzyść tego suplementu jest także optymalna dawka (28 mg) obojętnego chemicznie chelatu, warto więc zasugerować się opinią PTG i wybrać produkt zgodny z rekomendacjami.

Powrót 15.03.2017 11:48