Slow Release, czyli tajemnicze i efektywne… uwalnianie

Ciekawostki
uwalnianieSR

Uzupełnienie diety w potrzebne mikroelementy może nastręczać wielu problemów. Podawanie dużych dawek deficytowych dla organizmu substancji nie oznacza, że zostaną one należycie uzupełnione. Składniki diety zawarte w żywności, mimo że tak pożądane przez organizm często nie zaspokajają jego zapotrzebowania.

Problemy w suplementacji wynikają często z powolnego przebiegu absorbcji substancji odżywczych z przewodu pokarmowego, bez których zaburzone zostaje funkcjonowanie wielu komórek, tkanek i narządów.

Błędne jest przekonanie, iż uda się poprzez podanie jednej lub kilku wysokich dawek zaspokoić niedobory składników mineralnych, których deficyt jest efektem długotrwałych zaniedbań właściwej diety. Wiele makro- i mikroelementów, w tym żelazo, pomimo ich pozornej wysokiej zawartości w diecie nie zostaje przyswojonych w takim stopniu jak potrzebuje tego organizm. Absorbcję utrudniają niektóre składniki pożywienia lub przyjmowane leki i suplementy, których składniki wchodzą w reakcje z pożądanym minerałem utrudniając jego przyswojenie.

W przypadku żelaza, kompleksowe uzupełnienie jego niedoborów zależne jest także od ilości białek odpowiadających za transport tego minerału w osoczu krwi bezpośrednio do komórek. Funkcję takiego właśnie transportera organizmie pełni białko nazywane transferryną. Jedna cząsteczka transferryny jest w stanie transportować jednocześnie 2 atomy żelaza, które są wraz ze wspomnianą proteiną wchłaniane przez błonę komórkową i uwalniane prosto w komórce. Nośnik białkowy po uwolnieniu żelaza wraca do krwioobiegu po kolejne, wychwytywane w jelicie cienkim jony.

I tak koło się zamyka…

Proces transportu atomów żelaza do komórek przeprowadzany jest sukcesywnie w zależnościod zasobów transferryny. Dlatego też bezcelowe jest jednorazowe stosowanie dużych dawek minerału. Najbardziej optymalna suplementacja powinna opierać się na podawaniu niższych dawek pierwiastka w wydłużonym odstępie czasowym. Dzięki temu uzyskamy nie tylko najlepsze efekty, ale także zmniejszymy ryzyko potencjalnych objawów ubocznych czy interakcji z innymi składnikami.

Czy taka suplementacja jest w ogóle możliwa?

Okazuje się, że tak. Receptę na właściwą suplementację żelaza jest zatem zastosowanie kapsułek o przedłużonym uwalnianiu, które w farmaceutycznej nomenklaturze oznaczone są nieco tajemniczym symbolem SR, oznaczającym nic innego jak slow release. Substancja z takich preparatów uwalniana jest sukcesywnie, przez możliwe jest uzyskanie i utrzymanie optymalnego stężenia żelaza przez dłuższy czas.

W proces ten idealnie wpisuje się chelat żelaza zawarty w suplemencie diety Szelazo + SR. Dzięki zmodyfikowanemu uwalnianiu i wysokiej tolerancji dla organizmu preparat ten będzie efektywnie wspomagała wszystkie procesy życiowe związane z obiegiem żelaza w organizmie jak np. produkcję czerwonych krwinek, funkcjonowanie układu odpornościowego czy metabolizm energetyczny.

Powrót 23.02.2017 17:48