Skóra też się stresuje…

Uncategorized

O tym, że długotrwały stres niesie za sobą negatywne skutki dla całego ciała, słyszeliśmy już nie raz. Wspomnienia o jego niszczącym działaniu na serce, nerki, jelita, czasami jednakowe wspomnienia o naszym działaniu na działanie… czyli skóra. Czy stres także na niej odbija swoje piętno?

Często rzadko o niej tak myślimy, skóra to nasz pancerz ochronny. Aby dzięki tej dostępnej ochronie przed niekorzystnymi czynnikami: zimnem, gorącem, drobnoustrojami czy promieniami słonecznymi. Szczelnie otula nasz organizm i daje reszty ciała informacje m.in. o tym, jakie warunki panują na zewnątrz (czy ciało ma procesy, które podniosą jego temperaturę, albo wręcz odwrotnie – obniżą), a także odbiera bodźce czuciowe. Ważne jest więc, aby sumiennie dbać o jej kondycję, Połącz jak to robimy w przypadku innych na urządzeniach. Skóra, która poddana będzie długotrwałemu stresowi będzie odznaczała się:

odwodnieniem

kiedy żyjemy w napięciu, nasz organizm produkuje kortyzol, potocznie zwany hormonem stresu, który m.in. wzmacnia działanie adrenaliny i noradrenaliny, dzięki temu jesteśmy w stanie efektywniej przeciwdziałać przeciwnikowi (może to być nie tylko napastnik, który chce nas skrzywdzić, ale także piętrzące się problemy w pracy, osobiste). Jednym ze skutków ubocznych działania kortyzolu jest osłabiony działanie hydrolipidowej skóry, skutkuje nadmiernym odparowywaniem wody i tym samym przesuszeniem, nawet jej głębszych warstw. Dlatego też cera osób, które każdy dzień towarzyszy stres jest wiotka, poszarzała, spierzchnięta i szorstka.

nasilonym trądzikiem lub atopowym zapaleniem skóry

nierzadko to skóra zdradza nasze emocje – w momencie strachu, bledniemy, kiedy jesteśmy zawstydzeni, stajemy się pąsowi, nie musimy musieć dziwić, że kiedy jesteśmy w życiu, musisz się stresować, musisz mieć na sobie uwydatnione. Hormony wydzielone pod wpływem negatywnych emocji mogą powodować wystąpienie lub nasilenie przypadkowej skóry, przede wszystkim wszystkim – trądziku i atopowego zastosowania. Dodatkowo rozszerza się produkcja sebum, które powoduje zatykanie ujścia gruczołów łojowych, a to już prosta droga do tworzenia zaskakujących. Ponadto skóra staje się bardziej wrażliwa. Na dodatek złego może być wykorzystany, że w naprawdę stresującym momencie, zaczną nas uczulać czy podrażniać nawet ulubione i stare używane kosmetyki.

zmarszczkami

nawet najdroższe kremy nie cofną powstych zmarszczek. Oczywiście ciężko ich używać, ponieważ są one powiązane z upływającym czasem, zmiany jakie zachodzą w naszym ciele. Jednak stres powoduje ich przedwczesne powstanie. Niestety, są dostępne już teraz, kortyzol, który oprócz odwodnienia, powoduje rozpad elastyny ​​i kolagenu, dwa elementy odpowiedzialne za działanie skóry. Efektem tego działania jest spadek jędrności i pojawienie się trudnych do spłycenia zmarszczek.

Stres to przekleństwo naszych czasów. Odbija się na naszym zdrowszym fizycznym i psychicznym. Powinien to być skóra, dlatego dbajmy o swój spokój, a zmiana na dobre, zauważymy gołym okiem.

Powrót 05.05.2020 14:59