Przepis na ogórki małosolne

Porady
ogórkimalosolne

Szczyt tzw. sezonu ogórkowego to najlepszy moment na przygotowanie lekko kiszonych ogórków (tzw. małosolnych), bowiem wczesne odmiany dla uzyskania szybkiego wzrostu są niejednokrotnie nawożone związkami azotowymi, przez co ich struktura jest delikatniejsza i po ukiszeniu nie są tak idealnie chrupiące, a często też nadmiernie miękną.

Kiszenie ogórków jest zabiegiem pozwalającym na ich długie przechowywanie (konserwację) i jest procesem niezwykle prostym, który każdy z nas może wykonać w domowej kuchni.  Wystarczy zalać świeże ogórki roztworem wody z solą kamienną (nie jodowaną). Dla urozmaicenia smaku dodaje się koper (2-3 łodygi wraz z kwiatostanem na litrowy słoik), a także czosnek (3-4 ząbki), który oprócz walorów smakowych ma właściwości antybiotyczne i zapobiega namnażaniu się innych niż pożądane szczepów bakterii.

Fermentacja odbywa się dzięki rozwojowi bakterii kwasu mlekowego przetwarzających cukry zawarte w produkcie w kwas mlekowy. Dzięki zakwaszeniu roztworu zatrzymany zostaje rozwój bakterii gnilnych powodujących psucie się żywności. Produktem ubocznym w opisanym procesie są nieznaczne ilości kwasu octowego i alkoholu przez co nieco zaostrza się smak ogórków.

Ogórki w całości powinny być zalane wodnym roztworem, aby nie dopuścić do rozwoju pleśni na ich powierzchni, a naczynie lub słoik przykryte przed owadami. Po dobie przechowywania przetworu w temperaturze  pomiędzy 18, a 25 stopni zaczyna być wyczuwalny smak kiszonki, choć najsmaczniejsze są ogórki małosolne po 3-4 dniach kiszenia. Jeżeli zamierzamy przetwór kisić dalej, należy obniżyć po tym czasie temperaturę przechowywania. Ponadto warto pamiętać że witamina C zawarta w kiszonce jest wrażliwa na światło, dlatego przetwory najlepiej przechowywać w ciemnej i chłodnej piwnicy.

Ogórki małosolne- jak zwykle nazywamy ten lekko kiszony produkt, dzięki obecności bakterii probiotycznych wpływają korzystnie na skład mikroflory układu pokarmowego, co poprawia procesy trawienne i wzmacnia odporność organizmu. Kiszonki zawierają także przeciwutleniacze i spore ilości witamin (w procesie kiszenia zawartość witaminy C w produkcie wzrasta prawie dwukrotnie). Te przetworzone warzywa stanowią idealną przekąskę, dodatek do wielu dań oraz bazę do sałatek. Są niskokaloryczne, w postaci lekko kwaszonej wspaniale smakują zachowując jednocześnie chrupiącą strukturę oraz wzbogacają naszą dietę w witaminy grupy B, C, E oraz K.

Powrót 17.08.2018 9:07