Poznaj swoją grupę krwi – dlaczego warto?

Porady
jakakrewszelazo

Część osób zna swoją grupę krwi, część nie. Do czego jest to nam potrzebne i dlaczego jest to tak ważne albo wręcz niezbędne w niektórych sytuacjach? Zaczynając od podziału grup krwi, najbardziej znany dotyczy zakwalifikowania krwi do układu grupowego AB0, dzięki któremu wyróżniamy cztery główne grupy krwi: A, B, AB i 0. O grupie krwi decyduje obecność swoistych białek, zwanych antygenami, znajdujących się na powierzchni krwinek czerwonych. Kolejnym ważnym układem jest układ grupowy Rh, który określamy na podstawie obecności antygenu D na erytrocytach. Osoby posiadające ten antygen określa się jako Rh+, te które go nie mają oznacza się jako Rh-. Układów grupowych krwi jest o wiele więcej, np. układ Kell, Kidd, Duffy, jednak najważniejszy jest układ AB0 oraz czynnik Rh. Przede wszystkim ma to znaczenie w sytuacji, kiedy jest bądź może okazać się niezbędna transfuzja krwi. Przykładem są zabiegi chirurgiczne i przeszczepy, nagła utraty dużej ilości krwi, ciąża, choroby krwi. Transfuzja krwi, która zawiera inne antygeny niż nasze prowadzi do pojawienia się niebezpiecznej reakcji poprzetoczeniowej.

Natomiast w celu uniknięcia konfliktu serologicznego ważna jest znajomość czynnika Rh. Ma to istotny wpływ na przebieg ciąży. Może do niego dojść w sytuacji, gdy kobieta ma grupę Rh-, a jej nienarodzone dziecko Rh+ odziedziczoną po ojcu. Najczęściej konflikt serologiczny nie występuje podczas pierwszej ciąży, a dopiero przy drugim dziecku. Dzieje się tak, kiedy w trakcie pierwszego porodu do krążenia matki dostaje się antygen D dziecka. W odpowiedzi na jego obecność krew matki zaczyna wytwarzać przeciwciała, które podczas kolejnej ciąży atakują krew płodu. Kobiety zagrożone konfliktem serologicznym znajdują się pod ścisłą kontrolą lekarską.

Znajomość grupy krwi ma znaczenie również w kontekście zapadalności na konkretne schorzenia. Nie od dziś naukowcy wskazują na związek grupy krwi z niektórymi chorobami. Osoby z grupą krwi O wykazują większą tendencję do rozwoju wrzodów żołądka, jednocześnie wykazując o wiele niższe zagrożenie zachorowania na raka trzustki w porównaniu do grup A, B i AB. W przypadku osób z grupą krwi A mamy do czynienia z częściej rozwijającą się cukrzycą oraz problemami z wyższym poziomem cholesterolu we krwi co przekłada się na problemy w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego np. miażdżycę naczyń. Oprócz tego osoby z gr. krwi A częściej chorują na raka żołądka.

Znajomość swojej grupy krwi jest ważna w momencie kiedy chcemy zostać dawcami krwi. Jest to niezwykle przydatne, kiedy pojawiają się informacje na temat pilnej potrzeby donacji określonej grupy krwi. Jeżeli okaże się, że poszukiwana grupa jest zgodna z naszą możemy oddać jak najszybciej krew, która być może uratuje komuś życie.

Powrót 21.11.2018 11:52