P jak pietruszka

Ciekawostki

Natka pietruszki jest rośliną, którą można wyhodować samemu, nawet w warunkach miejskich. Jak to zrobić? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Zrób to sam

Do głębokiej donicy wypełnionej ziemią należy włożyć korzenie pietruszki – im będą one większe, tym prawdopodobnie wyhodujemy więcej natki. Ważne, aby rozmieszczenie korzeni było stosunkowo gęste (najlepiej, aby stykały się ze sobą), a końce z zawiązkami liści wystawały ponad powierzchnię naczynia. Donicę należy następnie postawić na słonecznym parapecie lub na balkonie i podlewać, gdy ziemia będzie przesuszona. Natka powinna rozrosnąć się w ciągu 1-2 tygodni. Po tym czasie można ją ścinać, najlepiej bardzo nisko, tuż przy korzeniu. Kolejnym etapem jest już… dodanie jej do obiadu, sałatki, pasty, placków,  czy jajecznicy

Cenne właściwości

Natka pietruszki to jednak nie tylko cenny dodatek do wielu dań, ale także środek o istotnych i – co ważne – dobrze zbadanych właściwościach. Wiele publikacji naukowych sugeruje, że surowiec ten może łagodzić nerwobóle, działać moczopędne, a nawet pomagać osobom z kamicą nerkową (ta ostatnia teza wymaga jednak jeszcze potwierdzenia i „mocniejszych” dowodów naukowych). Mało kto wie, ale nać pietruszki zawiera olejek eteryczny bogaty w 2 bardzo ważne związki – apiol i mirystycynę, które nie dość, że wykazują właściwości odkażające, to jeszcze dodatkowo sprzyjają właściwemu funkcjonowaniu układu moczowego. To nie wszystko! Zielone listki natki tej powszechnej rośliny wspomagają również procesy trawienne, ograniczają nadmierną fermentację jelitową i przynoszą ulgę przy wzdęciach czy przejedzeniu.

Natka = żelazo i witamina C

Natka pietruszki wzmacnia organizm. Decyduje o tym obecność 2 ważnych składników: żelaza (w 100 g jest go ok. 5 mg) oraz witaminy C (w 100 g jest jej ok. 177 mg, czyli więcej niż w owocach cytrusowych!), która w odpowiednim stężeniu pomaga w optymalnym wchłanianiu tego minerału z przewodu pokarmowego. Odnotowano ponadto, że 100 g tego surowca zawiera sporo beta-karotenu, witaminy E (uwaga: korzystny wpływ na wzrok), kwasu foliowego, manganu i miedzi. Na koniec, jako ciekawostkę możemy podać fakt, że

natka pietruszki jest idealna dla palaczy oraz dla osób, które chcą rozstać się z nałogiem. Jak bowiem wykazano, żucie jej listków niweluje nieświeży oddech – charakterystyczny albo dla palaczy, albo dla osób, które niedawno pożegnały się z papierosami.

Powrót 20.01.2020 10:22