Opryszczka wargowa latem – skąd się bierze?

Ciekawostki

Lato, nawet kiedy nie należy do najbardziej upalnych, z całą pewnością nie kojarzy się z chłodem. Dlatego sporo osób nie może pojąć, dlaczego to właśnie podczas najcieplejszych miesięcy w roku, bardzo często atakuje nas „zimo”, czyli opryszczka wargowa?

Opryszczka wargowa powodowana jest przez wirusa Herpes Simplex typ 1, w skórcie HSV-1. Szacuje się, że występuje on nawet u ok.80% ludzi, przy czym objawy choroby występują u około połowy z nich. Jeżeli zakazimy się wirusem opryszczki, zostajemy jej nosicielami do końca życia. Zazwyczaj pierwszy atak jest najbardziej bolesny. Jakie objawy daje „zimno”?

  • pojawia się głównie na błonach śluzowych w okolicach nosa i ust,
  • rozpoczyna się świądem i pieczeniem,
  • po około tygodniu pojawiają się nadżerki i pęcherzyki, które następnie pękają i zaczynają wysychać, tworzą się strupki.

Niezwykle ważne jest, aby nie rozdrapywać ranek, nie zrywać strupów, może to powodować wtórne zakażenia bakteryjne. Chociaż opryszczka jest bolesna i na pewno nie dodaje uroku, to sama w sobie nie jest niebezpieczna. Należy jedynie uważać, aby nie przenieść jej w okolice oczu (np. dotykając najpierw zakażonych okolic, a następnie pocierając powieki). Wyjątek stanowią kobiety w ciąży, w tej grupie należy zachować szczególną ostrożność, aby nie dopuścić do groźnych powikłań.

Do zakażenia dochodzi poprzez drogę kropelkową. Wystarczy pocałunek czy używanie wspólnych sztućców z osobą, która ma aktywną opryszczkę na ustach.

Wróćmy jednak do pytania, które padło na początku? Dlaczego opryszczka atakuje nie tylko zimą, ale i latem? Odpowiedzialnych jest za to kilka czynników, które wiążą się z urokami najcieplejszych miesięcy w roku i sezonem urlopowym. Są to:

  • liczne podróże, zmiana otoczenia
  • wahania temperatur
  • przegrzanie (np. podczas intensywnego opalania)
  • wyziębienie (na skutek przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach)

Wszystkie te elementy prowadzą do osłabienia odporności organizmu, co stwarza doskonałe warunki do ataku wirusa.

Dobrą informacją jest to, że możemy niwelować bolesne objawy opryszczki. Najważniejsze jest, aby zacząć stosować preparaty w momencie, kiedy poczujemy pierwsze niepokojące znaki. Do wyboru mamy kremy, żele oraz tabletki, każda z tych postaci jako główny składnik zawiera środek przeciwwirusowy. Jeżeli zauważymy, że mimo stosowanych leków, stan „zimna” się zaostrza lub po prostu czujemy się zaniepokojeni, udajmy się do lekarza. To z pozoru błahe schorzenie, mimo wszystko nie powinno być bagatelizowane.

Powrót 24.07.2020 9:16