Olśniewaj wszystkich nie tylko od święta!

Ciekawostki

Kiedy myślimy o pięknej skórze w kontekście kosmetyków, diety czy suplementacji na myśl od razu nasuwają się nam witaminy, przede wszystkim A, E i C, cynk, krzem czy retinol. Zapominamy o jeszcze jednym, bardzo ważnym elemencie, a mianowicie żelazie.

Żelazo bowiem nieodłącznie kojarzy się z czerwonymi krwinkami, a konkretnie z hemoglobiną, w skład której wchodzi. Dzięki niej erytrocyty są w stanie rozprowadzać po organizmie tlen i odbierać szkodliwy dwutlenek węgla. Ale to nie jest jego jedyna funkcja. Pierwiastek ten jest odpowiedzialny m.in. za dobre funkcjonowanie układu odpornościowego, a także nerwowego. To nie koniec…

Jeżeli patrzymy na żelazo pod kątem skóry, to jego bardzo ważną „umiejętnością” jest walka z wolnymi rodnikami tlenowymi. Wolne rodniki to atomy tlenu bez parzystej liczby elektronów. Stanem naturalnym dla nich jest to, że liczba ta jest parzysta, a więc krążą po organizmie i odbierają brakujący elektron z innych struktur, np. z białek tworzących kolagen. Kolagen z kolei to podstawowy składnik budujący skórę, włosy czy tkanki chrzęstne. Taki długotrwały proces prowadzi do jego uszkodzenia, a co za tym idzie – skóra przedwcześnie się starzeje. Żelazo działa jak tarcza ochronna i zapobiega niszczeniu struktur skóry.

Prawidłowy poziom żelaza to zdrowo wyglądająca cera. Dlatego, jeżeli zauważymy nadmierną bladość, a także kruchość i łamliwość włosów oraz paznokci, a do tego dokuczać nam będzie zmęczenie i osłabienie, to może to być oznaka anemii. Anemia to choroba wywoływana przez niedobór omawianego pierwiastka i witaminy B12. Kiedy mamy za mało tych dwóch składników, krwinki czerwone nie są syntetyzowane w wystarczającej ilości, a co za tym idzie, do komórek w całym ciele nie jest dostarczana wystarczająca ilość tlenu. Organizm przechodzi wówczas w tryb oszczędzania, w pierwszej kolejności zaopatruje w energię najważniejsze według niego organy (serce, mózg), a nie np. cebulki włosowe, stąd ich nadmierne wypadanie.

Organizm ludzki nie jest w stanie sam syntetyzować żelaza. Musimy dostarczać je wraz ze zdrowo zbilansowaną dietą czy w postaci suplementów diety. Tak jak w przypadku wszystkich mikro- i makroelementów najważniejsza jest równowaga, dzięki niej organizm odpłaci się nam prawidłowym funkcjonowaniem i dodatkowo – zdrowym, pięknym wyglądem.

Powrót 09.12.2019 12:50