Nobel za chelat

Ciekawostki
Nobel za chelat

W ostatnim czasie tyle słyszymy o suplementach diety zawierających chelaty. Reklamy w mediach wręcz opiewają ich efektywność, podkreślając rozmaite zalety. Warto zatem przyjrzeć się dokładniej na czym polegają zachwalane właściwości tego typu substancji.

Szwajcarski chemik Alfred Werner otrzymał w 1913 roku Nagrodę Nobla za opracowanie teorii dotyczącej wiązania metali, w tym żelaza przez organiczne cząsteczki tzw. chelatory. Dlaczego odkrycie tych cząsteczek uznawane było za przełomowe i już w niedalekiej przyszłości zasadniczo wpłynęło na rozwój chemii, farmacji i medycyny?

Chelat to nic innego jak łatwa do wychwycenia i przyswojenia cząsteczka organiczna powiązana z atomem metalu (np. żelaza). Niektóre minerały (np. wapń, cynk, magnez, żelazo) są przez organizm człowieka trudno przyswajalne i mogą wręcz zalegać bezczynnie w różnych strukturach, dlatego tak istotne jest przyjęcie suplementu pod możliwie najlepiej przyswajalną postacią.

Odkrycie chelatów okazało się także ważne w kontekście racjonalnej suplementacji diety. Ich genezy nie należy szukać jednak w laboratoriach, bowiem zanim zostały odkryte przez człowieka, korzystała z nich sama natura. W przyrodzie pod postacią chelatu występuje hemoglobina, czerwony barwnik krwi odpowiedzialny za transport tlenu i produktów przemiany materii u zwierząt i ludzi, a także chlorofil, czyli zielony barwnik występujący u roślin i warunkujący prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy.

W strukturze hemoglobiny i chlorofilu występują atomy żelaza powiązane z cząsteczkami organicznymi. Taka budowa umożliwia bardzo skuteczne prowadzenie procesów metabolicznych na poziomie pojedynczej komórki. To dzięki hemoglobinie do każdej żywej komórki organizmu człowieka docierają wraz z tlenem substancje odżywcze, a zabierane są produkty uboczne oraz związki toksyczne.

Naturalna obecność chelatów w przyrodzie uzmysławia nam, iż odgrywają one elementarne role w procesach życiowych fauny i flory. Chelaty pełnią dwie niezwykle pożyteczne dla organizmów żywych funkcje: po pierwsze dostarczają każdej strukturze mikroelementów w formie w jakiej organizm może najlepiej je wykorzystać. Ponadto wspomagają usuwanie z organizmu substancji toksycznych dla komórek, czyli nic innego jak odpowiadają za odtruwanie organizmu. Suplementowane pod postacią chelatu, czyli zamienione na związek organiczny żelazo jest najlepiej przyswajalną dla komórek postacią tego mikroelementu, a nadmiar substancji w takiej formie nie zalega w organizmie. Dzięki temu suplementacja żelaza nierzadko stwarzająca wiele trudności staje się dzisiaj optymalnym rozwiązaniem dla osób wykazujących niedobory tego mikroelementu.

Powrót 11.01.2017 17:16