Krwotok z nosa – co wtedy zrobić?

Porady

Krwotok z nosa – chociaż brzmi groźnie, wbrew pozorom występuję bardzo często. Zdecydowanie większość z nas miała z nim do czynienia, jeżeli nie doświadczyliśmy go na własnej skórze, to byliśmy jego świadkiem. Dlatego, biorąc pod uwagę częstość występowania, warto wiedzieć jak pomóc sobie lub innym w uporaniu się z tym nieprzyjemnym incydentem.

Zacznijmy od tego, dlaczego jesteśmy narażeni na częste krwawienie z nosa. Otóż musimy zdawać sobie sprawę, że nos, przede wszystkim ze względu na swoje funkcje, czyli m.in. ogrzewanie, oczyszczanie i nawilżanie powietrza, jest bardzo unaczynionym organem. Gęsta sieć naczyń z jednej strony jest jak najbardziej pozytywnym elementem, a z drugiej, niestety jest powodem częstych incydentów krwawienia. Przyczyny mogą być różne, m.in.:

– urazy nosa,

– przesuszenie błony śluzowej,

– nadwyrężenie naczyń przez częste dmuchanie nosa podczas przeziębienia,

– ogólne, związane z innymi schorzeniami – np. nadciśnieniem tętniczym, zaburzoną krzepliwością krwi

Oczywiście nie możemy bagatelizować krwawień z nosa. Jeżeli pojawiają się często, są obfite lub towarzyszą im inne symptomy, które wzbudzają niepokój, należy bezwzględnie udać się do lekarza, aby zdiagnozować, gdzie leży problem. Niemniej jednak, tak jak wspomnieliśmy na początku, należy wiedzieć jak postępować, aby zatamować krwawienie z nosa jak najszybciej. Tym bardziej, że to naprawdę nie jest trudne.

  1. Przede wszystkim, jeżeli jesteś osobą, która pomaga – zadbaj o własne bezpieczeństwo. Szczególnie, jeżeli masz kontakt z nieznajomym. Najlepiej byłoby założyć jednorazowe rękawiczki, jednak zdajemy sobie sprawę, że nie każdy nosi przy sobie parę, więc użyć możemy także np. woreczków foliowych.
  2. Druga bardzo ważna zasada, a zarazem obalenie mitu – NIE odchylajcie (lub nie każcie tego robić) głowy do tyłu! To bardzo ważne, ponieważ spływająca w ten sposób do gardła krew, może wywołać nudności, wymioty czy nawet może spowodować zakrztuszenie.
  3. Usiądź, przechyl głowę (tak jakbyś miał/a zamiar coś powąchać) i  uciśnij skrzydełka nosa. Pozostań w takiej pozycji przez 10-15 minut. Dasz w ten sposób organizmowi czas na wytworzenie skrzepu (lub oczywiście poinstruuj osobę, którą chce zatamować krwotok)
  4. Po zatamowaniu krwawienia własnego lub innej osoby, staraj się nie wydmuchiwać nosa przez około 4 godziny.

A co z zimnymi okładami? Nie spowodują one szybszego uporania się z krwotokiem, jednak mogą przynieść ulgę. Dlatego jak najbardziej możemy je stosować.

Pierwsza pomoc jest niezwykle ważna. Zarówno przy tych mniejszych urazach, jak i poważnych. Dbajmy o swoją edukację, a dzięki temu, nie tylko będziemy czuli się pewniej, ale także być może będziemy w stanie efektywnie pomóc komuś innemu lub po prostu – samym sobie.

Powrót 09.09.2020 10:59