K jak kapsułka

Ciekawostki
kjakkapsulka

Dawki przyjmowanych leków lub suplementów diety są zwykle opracowane stosowanie do zapotrzebowania na nie w określonej jednostce czasu, a jedna tabletka czy kapsułka powinna zwykle odpowiadać jednej porcji. W porównaniu z kruchymi tabletkami, które co prawda można dzielić na połowę czy nawet więcej części zmniejszając przy tym dawkę, kapsułki wyróżnia jednolita spójna powłoka ochronna jaką zarówno dla samej substancji jak i dla przewodu pokarmowego stanowi ta struktura złożona ze skrobi, żelatyny lub innego związku organicznego łatwo rozpuszczanego w przewodzie pokarmowym.

Powłoka otaczająca substancję leczniczą lub suplement w postaci proszku, granulatu lub płynu pozostając obojętna dla organizmu zabezpiecza zawartość przed niekontrolowanym i przedwczesnym uwolnieniem, np. w przypadku leków lub suplementów wchłanianych w jelicie cienkim, które kapsułka chroni przed działaniem enzymów trawiennych.

Suplementacja niektórych wartości odżywczych w postaci kapsułek ma duże znaczenie w ochronie poszczególnych części układu pokarmowego przed podrażnieniami lub wręcz działaniami niepożądanymi używanych substancji. Ponadto odpowiednio zbudowana kapsułka ma zdolność powolnego rozpuszczania się we właściwym ze względu na wchłanianie substancji odcinku przewodu pokarmowego, dzięki czemu znacznie wolniej, za to jednostajnie uwalnia substancję czynną lub pożądany suplement. Jednostajne, a zarazem przedłużone uwalnianie takich substancji nie powoduje gwałtownych skoków zawartości leku bądź suplementu we krwi, przez co stabilnie przebiega proces leczenia albo uzupełniania niedoborów wartości odżywczych, nie powodując działań niepożądanych. Stosując kapsułki o przedłużonym uwalnianiu można znacznie zmniejszyć częstotliwość przyjmowania leku lub suplementu, a jego działanie pozostanie bez zmian.

Dzięki kapsułkom zawartość podmiotowego leku lub suplementu łatwo można wzbogacić substancjami, które wspomagają wchłanianie i przyswajanie środka, po jaki sięgamy. Na przykład w kapsułkach Szelazo+SR oprócz diglicynianiu żelaza znajduje się też witamina C uczestnicząca we wchłanianiu żelaza oraz witaminy z grupy B wspomagające produkcję czerwonych ciałek krwi, w związku z niedoborem których stosuje się suplementacje żelaza.
Do zalet kapsułki dodać należy łatwość połykania tej gładniej struktury, szczególnie w połączeniu z wodą oraz brak przykrych bodźców smakowo- zapachowych na jakie narażony jest pacjent połykając tradycyjne tabletki.

Zamknięcie leków i suplementów w postaci pozornie większych niż tabletki, ale za to łatwych w połknięciu kapsułek przynosi wiele korzyści dla stosujących je pacjentów, od możliwości wzbogacenia w substancje wspomagające wchłanianie, przez wykluczenie niekorzystnych bodźców smakowych, po znaczną redukcję częstotliwości zażywania tej formy medykamentów.

Powrót 30.05.2017 14:59