Czy zimne napoje chłodzą najlepiej?

Ciekawostki
zimnenapojechlodza

Woda stanowi aż około 60-70 % masy ciała dorosłego człowieka, w związku z czym jej znaczny ubytek może nawet zagrażać życiu! Przeciętnie w ciągu dnia człowiek powinien wypić około 2,5 litra wody, przy czym w okresie upałów i intensywnego wysiłku fizycznego zapotrzebowanie na wodę wzrasta nawet do 4 litrów. Jakie napoje zatem najskuteczniej chłodzą i gaszą pragnienie?

Unikajmy bardzo zimnych napojów, szczególnie w upalne dni, gdyż w kontakcie z przegrzanym organizmem mogą doprowadzić do szoku termicznego. Zdecydowanie lepsze efekty przynosi picie napojów o temperaturze otoczenia, a niektórzy naukowcy i dietetycy uważają że wręcz gorących. Receptory zlokalizowane na ludzkim języku po rozpoznaniu gorącego napoju przekazują do odpowiednich ośrodków sygnał, że należy rozpocząć schładzanie organizmu, a skóra zaczyna się pocić. Z kolei bardzo zimne trunki powodują jedynie doraźne wrażenie schłodzenia, wywołując w organizmie procesy ogrzewania celem wyrównania temperatury. Ponadto napoje zawierające znaczne ilości cukrów także powodują realne pobudzenie pragnienia.

W czasie upałów człowiekowi zwykle towarzyszy mniejszy apetyt, a dieta w takie dni powinna składać się z lekkich posiłków, składających się głównie ze świeżych warzyw i owoców, drobiu, chudych ryb i owoców morza, unikać zaś należy potraw tłustych i żywności przetworzonej obciążającej układ pokarmowy na długie godziny. Oprócz wody należy dostarczyć organizmowi szczególnie tych wartości, których ze względu na zmniejszony apetyt i zwiększone wydzielanie potu może zabraknąć.

Podczas intensywnego pocenia się organizm traci witaminy i minerały, co może przyczynić się do powstania ich deficytów w organizmie. Pamiętajmy zatem o właściwie zbilansowanej i lekkiej diecie. W jej składzie nie może zabraknąć witaminy C wspierającej działanie układu odpornościowego i prawidłową gospodarkę hormonalną. Kwas askorbinowy przyspiesza też regenerację po ciężkim wysiłku, zmniejszając uczucie osłabienia wywołane dodatkowo przez upały.

Nasze pragnienie w upalne dni skutecznie ugasi zatem herbata z cytryną lub z dodatkiem soków owocowych zawierających znaczne ilości witaminy C, jeżeli nie na gorąco to podana w temperaturze otoczenia.  Wielu producentów dodatkowo wzbogaca swoje napoje o zawartość witaminy C, dzięki czemu jeszcze lepiej gaszą letnie pragnienie.

Powrót 10.07.2018 10:07