Co wyczytać z morfologii?

Ciekawostki

Nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, trudno z tym dyskutować. Dlatego warto, a nawet powinno się, regularnie (raz do roku) wykonywać ogólne badanie krwi, czyli morfologię.

Morfologia to podstawowe badanie diagnostyczne, określa stan ilościowy i jakościowy poszczególnych składników krwi – czerwonych krwinek, białych krwinek i płytek krwi. Dzięki niej lekarz jest w stanie zdiagnozować czy w organizmie toczy się stan zapalny, infekcja zakaźna, skaza krwotoczna czy pacjent cierpi na niedokrwistość lub nadkrwistość itp. Oczywiście w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, chory kierowany jest na bardziej specjalistyczne i ukierunkowane testy. Nie należy samemu (czy za pomocą wyszukiwarki) interpretować wyników, podane normy przyjmowane są dla ogółu społeczeństwa i mogą różnić się pomiędzy laboratoriami (mogą być przyjmowane inne jednostki). Na parametry należy patrzeć indywidualnie, biorąc pod uwagę przede wszystkim wiek i płeć, a tutaj niezbędna jest wiedza i doświadczenie lekarza.

Co zatem mogą nam powiedzieć podstawowe parametry badane w morfologii?

KRWINKI BIAŁE (WBC), bronią organizm przed wirusami i bakteriami, dlatego ich podwyższony poziom może świadczyć o zakażeniach, procesie zapalnym czy nowotworach krwi.

KRWINKI CZERWONE (RBC), ich zwiększony poziom mówi o procesie nowotworowym czy też o niedotlenieniu, natomiast zbyt niska ilość to niedokrwistość, skutek niedoboru kwasu foliowego, witaminy B12 lub utraty krwi (uwaga do Pań – dlatego morfologii nie powinno wykonywać się podczas miesiączki).

PŁYTKI KRWI (PLT) odpowiadają za krzepnięcie krwi, najczęściej spotykany jest ich niewystarczający poziom, który wiąże się np. z chorobami śledziony. Jeżeli występuje ich zwiększona ilość, wówczas możemy mówić m.in. o niedoborze żelaza, przewlekłym stanie zapalnym czy o…ciąży.

HEMATOKRYT (HCT), czyli jaką objętość krwi stanowią erytrocyty (krwinki czerwone), zbyt wysoki wynik może świadczyć np. o odwodnieniu, a zbyt niski o np. niedokrwistości.

HEMOGLOBINA (HGB lub HB) odpowiedzialna jest za „roznoszenie” po organizmie tlenu i odbieranie dwutlenku węgla, nieprawidłowe wartości mogą świadczyć m.in. o takich samych schorzeniach jak te, wymienione powyżej.

To tylko pięć parametrów, zazwyczaj przy okazji morfologii lekarz również zleca badanie poziomu cholesterolu (HDL i LDL), enzymów wątrobowych (AlAT i AspAT) oraz coraz częściej – hormonów tarczycy (TSH). Dzięki oddaniu stosunkowo niewielkiej ilości krwi, możemy dowiedzieć się wiele o stanie naszego organizmu. Warto i należy robić to regularnie!

Powrót 13.01.2020 8:59