Co może świadczyć o tym, że brakuje Ci witaminy B12?

Porady
kobolaminaszelazo

Witamina B12 w publikacjach medycznych nazywana jest również kobalaminą, a to ze względu na obecność w swojej strukturze chemicznej atomu stosunkowo mało znanego metalu, jakim jest kobalt. Bez niego ten powszechny i ważny składnik pokarmowy straciłby swoje podstawowe właściwości, co od razu negatywnie odbiłoby się na stanie naszego organizmu.

Jakie to właściwości? Ich lista jest niezwykle szeroka. Otóż, witamina B12, wraz z kwasem foliowym bierze aktywny udział w syntezie oraz dojrzewaniu krwinek czerwonych. Co więcej, odpowiada także za powstawanie tzw. osłonki mielinowej, która spełnia rolę izolatora elektrycznego komórek nerwowych oraz zapewnia prawidłowe i efektywne przewodnictwo nerwowe. Mówiąc o układzie nerwowym, nie sposób również nie wspomnieć o istotnym wpływie witaminy B12 w procesie tworzenia neuroprzekaźników – ważnych dla funkcjonowania niemal wszystkich układów i narządów.

Jak wykazano w badaniach epidemiologicznych, objawy niedoborów witaminy B12 mogą nasilać się wraz z wiekiem. Deficyty tego ważnego dla układu nerwowego i krwiotwórczego składnika mogą dotyczyć od 2 do 5 proc. młodych Europejczyków i nawet 30 proc. osób starszych. Potwierdzeniem tak negatywnych danych jest kolejne badanie, tym razem prowadzone wśród pacjentów z domów opieki (średnia ich wieku przekraczała 60 lat), które wykazało, że objawy niedoboru witaminy B12 dotykają ponad 40 proc. wszystkich ich mieszkańców.

Jakie to objawy? Są niezwykle zróżnicowane. Obejmują one przede wszystkim zaburzenia w funkcjonowaniu układu krwiotwórczego, które w prostej drodze mogą prowadzić do tzw. anemii megaloblastycznej. Jej podłożem jest nie tylko zaburzona produkcja krwinek czerwonych, ale również ich nieprawidłowa wielkość (są większe niż krwinki u osób zdrowych) i ograniczona zdolność do przenoszenia tlenu.

Mała ilość tlenu, jaki dociera do poszczególnych komórek w konsekwencji prowadzi do utrzymującej się przez dłuższy bladości skóry, chronicznego zmęczenia oraz drętwienia kończyn. Ten ostatni objaw przez część osób opisywany jest jako „prąd przebiegający wzdłuż ciała”. Wśród innych objawów niedoboru kobalaminy wymienia się także upośledzenie pamięci i koncentracji oraz zawroty głowy. Jeśli objawy ten dotyczą osób starszych, często mylone są z demencją, która także charakterystyczna jest przecież dla wieku podeszłego.

Niepokojące wyniki przyniosło również jedno z badań, w którym potwierdzono związek pomiędzy długotrwałym deficytem witaminy B12, a zaburzeniami depresyjnymi i lękiem. Wielu naukowców wiążę także funkcje witaminy B12 z chorobami serca. Odkryto bowiem, że składnik ten (wraz z kwasem foliowym i innymi witaminami z grupy B) uczestniczy w rozkładzie homocysteiny – aminokwasu, którego nadmiar może być przyczyną zmian miażdżycowych.

Powrót 15.05.2019 11:35