Bakteria Helikobakter a anemia

Ciekawostki

Odkrycie zasiedlającej żołądek bakterii Helicobacter pylori (H. pylori) zmieniło oblicze współczesnej gastroenterologii, gałęzi medycyny zajmującej się m. in. chorobami układu pokarmowego. Dzięki niemu poznaliśmy przyczynę wielu schorzeń, w tym choroby wrzodowej, zapalenia błony śluzowej żołądka i raka żołądka. Co ciekawe, najnowsze badania wykazały związek między zakażeniem H. pylori i niektórych chorób zlokalizowanych poza żołądkiem.

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori jest powszechne. Drobnoustrojem tym zainfekowanych jest około 50% ludności świata. W Polsce zakażonych jest 84 proc. osób dorosłych i 32 proc. dzieci do 18 roku życia, co stawia nas w czołówce krajów europejskich o dużym rozpowszechnieniu zakażenia.

U około 10%-20% zakażonych bakterią rozwijają się choroby wywołane przez ten drobnoustrój. Do częstszych spośród tych chorób należą zapalenie żołądka i wrzody trawienne żołądka lub dwunastnicy, a do rzadszych – m. in. rak żołądka.

Bakteria H. pylori ma też związek z chorobami występującymi poza żołądkiem. W najnowszych badaniach udowodniono, że istnieje powiązanie tego drobnoustroju z niewyjaśnioną co do przyczyn niedokrwistością z niedoboru żelaza. Mechanizmy wiążące bakterię Helikobakter z anemią z niedoboru żelaza prezentujemy na poniższym wykresie.

na bloga 2

Związek zakażenia H. pylori z anemią z niedoboru żelaza

 

Wpis na podstawie:

1. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące diagnostyki i leczenia zakażenia Helicobacter pylori, Medycyna Praktyczna 5/2014

2. http://www.nature.com/nrgastro/journal/v11/n4/full/nrgastro.2013.243.html

Wykres na podstawie:

 http://www.nature.com/nrgastro/journal/v11/n4/fig_tab/nrgastro.2013.243_F2.html

 

MSK

Powrót 23.07.2014 8:18