10 składników odżywczych, które mogą zwiększyć szanse na poczęcie

Dieta

Dieta jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na płodność zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Sprawdź, które składniki odżywcze pozytywnie oddziałują na zdolność do zajścia w ciążę.

1. Kwas foliowy

Powinien znajdować się w diecie obojga przyszłych rodziców. Niedobór tego pierwiastka u kobiety może osłabiać komórki jajowe lub wpłynąć na wstrzymanie owulacji. Jego deficyt w organizmie mężczyzny niekorzystnie wpływa na jakość i ruchliwość plemników. Przyszła mama powinna zadbać o obecność kwasu foliowego w diecie zarówno przed, jak i w czasie stanu błogosławionego. Udowodniono, że suplementacja tego pierwiastka przed ciążą i w jej trakcie może zapobiegać rozwojowi wrodzonych wad układu nerwowego (tzw. wad cewy nerwowej). Przyjmowanie kwasu foliowego przed koncepcją jest o tyle ważne, że wady te powstają w pierwszych tygodniach rozwoju płodu, kiedy wiele przyszłych mam nie ma jeszcze świadomości, że zaszły w ciążę. Produktami spożywczymi bogatymi w kwas foliowy są m. in. brukselka, szpinak, bób, szparagi, sałata, brokuły, pełne ziarna zbóż, jajka, cytrusy czy groch.

2. Żelazo

Jest pierwiastkiem krwiotwórczym, niezbędnym do funkcjonowania całego organizmu. Jego niedobór to najczęstszy deficyt żywieniowy na świecie. Warto zadbać o obecność żelaza w diecie przed poczęciem, ponieważ w czasie ciąży zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta niemal dwukrotnie. Deficyt żelaza przed koncepcją wpływa na szybsze wyczerpanie rezerw w czasie ciąży i prowadzi do anemii. Pierwiastek ten zawarty jest w czerwonym mięsie, wątróbce i owocach morza. Występuje także w siemieniu lnianym, szpinaku, kakao, fasoli, soczewicy czy grochu. Lepiej przyswajalne żelazo (tzw. hemowe) znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego.

3. Cynk

Jest odpowiedzialny m. in. za jakość spermy, jej żywotność, ilość nasienia, a także za ruchliwość plemników. Im więcej cynku w nasieniu, tym plemniki są spokojniejsze, mniej aktywne, co pozwala na zmagazynowanie energii, która będzie potrzebna im w trakcie wędrówki przez kobiece drogi rodne. Cynk jest także antyoksydantem, który chroni plemniki przed wolnymi rodnikami. Niedobór tego pierwiastka – występujący stosunkowo często u mężczyzn w okresie reprodukcyjnym – prowadzić może do  zaburzeń potencji, zmniejszonej żywotności plemników, a nawet do bezpłodności. Dobrymi źródłami cynku w diecie są owoce morza, podroby, rośliny strączkowe, kiełki pszenicy, jajka, produkty mleczne oraz pestki dyni i słonecznika. Mikroelement ten znajduje się także w ciemnym pieczywie, kaszy gryczanej oraz w tłustych serach typu brie i ementaler.

4. Selen

Dla układu rozrodczego jest równie ważny jak cynk. Razem z nim powinien być dostarczany do organizmu. U kobiet cierpiących na niepłodność zaobserwować możemy właśnie niedobór selenu. U mężczyzn zaś odpowiedzialny jest za ilość plemników i ich aktywność. Pamiętać należy, że każdy wytrysk u mężczyzny wiąże się z utratą tego cennego pierwiastka. Selen jest zawarty w wędzonym i świeżym łososiu, jajkach, cukinii, kiełkach pszenicy, pomidorach i chudym mięsie. Znajduje się również w kaszy gryczanej, kakao i czekoladzie, białym ryżu, orzechach włoskich czy wędzonej szynce.

5. Witamina E

Witamina E (tokoferol), nazywana witaminą młodości i płodności, jest antyoksydantem. Chroni nasienie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i tym samym dba o zwiększenie męskiej płodności. Jej niedobór oddziałuje na jakość nasienia. Witamina E znajduje się m. in. w orzechach, awokado, marchwi, migdałach, olejach roślinnych czy białej kapuście. Jej źródłami są też czarne jagody, papryka, natka pietruszki, pomidory, szpinak, jabłka i pestki dyni.

6. Witamina C

Kolejna ważna witamina dla przyszłych rodziców. Jest niezbędna dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Ułatwia m. in. wchłanianie żelaza, dzięki czemu zapobiega anemii. Również witamina C jest antyoksydantem i wpływa na ilość oraz jakość spermy. Jej bogatymi źródłami są cytrusy, rzeżucha, papryka, truskawki, czarne porzeczki, natka pietruszki, brukselka, a także brokuły.

7. Nienasycone kwasy tłuszczowe

Udowodniono, że ich obecność w organizmie przyszłych rodziców zwiększa szanse na poczęcie. Wspomagają pracę narządów rozrodczych. Nienasycone kwasy tłuszczowe obecne są w rybach morskich, olejach roślinnych i awokado.

8. Witamina D

Jest niezbędna do produkcji hormonów zaangażowanych w prawidłowy przebieg owulacji. Ma również wpływ na jakość plemników oraz poziom hormonów – androgenu i testosteronu. Witamina D jest wytwarzana w skórze przy udziale promieni słonecznych. Wraz z pożywieniem dostarczamy organizmowi jedynie jej niewielką część. Znajduje się w jajkach, wątróbce wieprzowej, rybach (dorsz, łosoś, śledź, wędzona makrela) i w żywności, która jest wzbogacana tą witaminą.

9. Witaminy z grupy B

Niedobór witamin z grupy B niekorzystnie wpływa na jakość nasienia. Znajdują się one w jajkach, mleku i warzywach strączkowych.

10. L-arginina

Ułatwia zajście w ciążę, m. in. dzięki zwiększeniu ilości śluzu i odpowiedniemu ukrwieniu macicy. Korzystnie wpływa również na przebieg samej ciąży. Dobrym źródłem L-argininy są płatki owsiane i nasiona słonecznika, ryby, mięso drobiowe oraz orzechy.

Należy pamiętać, że na płodność wpływa też masa ciała kobiety. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga czy otyłość mogą być przyczyną zaburzeń w owulacji, a co za tym idzie – trudności z zajściem w ciążę. Płodność u obu płci zmniejsza także stres czy stosowanie używek. Po roku bezowocnych starań o dziecko, należy zgłosić się do lekarza.

 MSK, AR

Powrót 30.09.2015 14:42