Przed ciążą dodaj żelaza

Dieta
Close up pregnancy test with love women feeling happiness.

Podczas starań o potomstwo, warto zatroszczyć się o zwiększenie poziomu żelaza w organizmie. Dowiedz się, dlaczego.

Żelazo (Fe) pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny, odgrywa także rolę w procesie podziału komórek. Jest też istotne dla układu immunologicznego oraz przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. W ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta niemal dwukrotnie, ponieważ potrzeba wielu zawierających ten składnik czerwonych krwinek, aby odżywić rosnący organizm płodu. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia w Twojej diecie powinno się wtedy znaleźć 27 mg żelaza.

Wczesne zadbanie o odpowiednie zapasy tego minerału, pomoże Ci uchronić się przed – wywołaną przez jego niedobór – anemią w trakcie stanu błogosławionego oraz po porodzie. Warto podkreślić, że deficyty żelaza mogą utrudniać samo zajście w ciążę. Wynika to z faktu, że u kobiet z anemią często dochodzi do zakłócenia cyklu miesiączkowego.

Gdzie szukać żelaza? Bogatymi źródłami tego składnika są m. in.: mięso, jajka, kasza jaglana, pestki dyni, orzechy, rośliny strączkowe, natka pietruszki i zielone warzywa liściaste. Pamiętaj jednak, że żelazo jest jednym z najsłabiej przyswajanych przez nasz organizm pierwiastków. Aby lepiej się wchłaniało, łącz wymienione pokarmy z produktami bogatymi w witaminę C, np. z papryką, cytrusami, truskawkami, brokułami, pomidorami czy ziemniakami. Unikaj natomiast spożywania ich z czerwonym winem, kawą, herbatą, boćwiną, rabarbarem czy otrębami, które zmniejszają absorpcję żelaza.

Jeśli nadal poziom „pierwiastka życia” w Twoim organizmie nie jest wystarczający, rozważ jego suplementację, np. preparatem Szelazo+SR. W składzie produktu znajduje się żelazo chelatowane. Chelat żelaza jest najlepiej przyswajaną i najlepiej tolerowaną przez organizm ludzki formą tego mikroelementu. Ponadto Szelazo+SR to jedyny chelat żelaza na polskim rynku, w którym zastosowano formułę przedłużonego uwalniania (SR), co zwiększa wchłanianie i tolerancję codziennego przyjmowania preparatu. Dodatkowo zawarta w produkcie witamina C uczestniczy we wchłanianiu żelaza, a witaminy B6, B12 i kwas foliowy wzmacniają efekt krwiotwórczy suplementacji tego pierwiastka. Szelazo+SR jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

MSK

Korzystałam m. in. z H. Murkoff, S. Mazel „W oczekiwaniu na ciążę”, Poznań 2010.

Powrót 03.12.2016 15:15