Morfologia krwi – co można dzięki niej wykryć?

Porady
morfologia_szelazo

Morfologia krwi jest podstawowym diagnostycznym badaniem krwi pozwalającym na ocenę ilościową i jakościową poszczególnych jej składników, a wyniki tego badania porównuje się z przyjętymi względem płci i wieku normami. Wyniki badania przynoszą odpowiedź na pytanie czy w organizmie występuje anemia, infekcja lub znaczne niedobory podstawowych składników odżywczych.

Parametry krwi różnią się w zależności od wieku, płci, stanu zdrowia, a także trybu życia i diety jaką człowiek prowadzi, diametralnie inne są też w czasie ciąży. Badanie powinno być wykonywane około 8 godzin od spożycia ostatniego posiłku, tak aby dostarczone wcześniej składniki pokarmowe nie zafałszowały wyniku. Rzetelność wyników zaburza długotrwałe przyjmowanie leków (np. przeciwreumatycznych, przeciwcukrzycowych, antybiotyków czy niektórych preparatów stosowanych w chorobach sercowo-naczyniowych), przemęczenie po intensywnym wysiłku, a także pogorszenie stanu zdrowia związane z zatruciami, biegunkami i wymiotami.

Morfologia pozwala na ilościową i jakościową ocenę poszczególnych składników krwi. Liczba wytwarzanych w szpiku kostnym erytrocytów nazywanych czerwonymi ciałkami krwi wynosi około 4,8 mln w mm3 krwi u kobiet, a u mężczyzn około 5,4 mln, a ich znaczny spadek jest oznaką anemii, dużej utraty krwi, niedoboru żelaza, bądź jedną z oznak ciąży. W przypadku ciąży objętość krwi jest znacznie większa przy jednoczesnym spadku ilości czerwonych ciałek krwi i hemoglobiny.

W wynikach badania zaznacza się także średnią objętość czerwonych ciałek krwi (MCV), objętość erytrocytów w stosunku do pełnej objętości krwi (hematokryt- HCT), a także MCH i MCHC, czyli średnia masa hemoglobiny i średnie stężenie hemoglobiny obrazujące stan czerwonych ciałek krwi i hemoglobiny.

Ocenia się, że 1 mm3 krwi powinien zawierać pomiędzy 4 a 11 tysięcy leukocytów- białych ciałek krwi, a ich znaczny wzrost jest oznaką toczącej się w organizmie infekcji, stanu zapalnego a nawet poważniejszych chorób, w tym tych o podłożu nowotworowym! W badanej krwi znajdują się także płytki krwi będące małymi fragmentami cytoplazmy oderwanymi od komórek szpiku kostnego. Prawidłowa ich liczba oscyluje w okolicach 300 000 płytek w 1 mm krwi.

Zmniejszenie produkcji płytek następuje przy ostrych białaczkach, raku szpiku kostnego, a także towarzyszy przyjmowaniu leków przeciwbólowych i antybiotyków. Wzrost z kolei towarzyszy przewlekłym zakażeniom, niedoborom żelaza i długotrwałemu wysiłkowi fizycznemu.

Lekarze zalecają, aby podmiotowe badanie wykonywać przynajmniej raz w roku, dzięki trwającemu zaledwie kilka minut prostemu zabiegowi związanemu z pobraniem niewielkiej ilości krwi można szybko sprawdzić swój stan zdrowia i wykluczyć niebezpieczne i niejednokrotnie poważne choroby.

Powrót 17.07.2017 18:10