Czym grozi niedobór żelaza?

Ciekawostki
blog-foto

Niedobory żelaza spowodowane są zbyt niskim spożyciem tego pierwiastka z pożywieniem, zaburzeniami wchłaniania, zwiększonym zapotrzebowaniem (np. w ciąży czy w okresie intensywnego wzrostu) lub znaczną utratą krwi. W związku z tym na niedobory najbardziej narażone są niemowlęta od 4 miesiąca życia, dzieci, młodzież, kobiety w ciąży oraz obficie miesiączkujące, osoby odchudzające się, wegetarianie, sportowcy wyczynowi i ludzie w podeszłym wieku. Spośród następstw niedoboru żelaza, najczęściej wymienia się anemię. Jednak to tylko jedna z wielu konsekwencji braków tego pierwiastka w naszym organizmie.

Niedobór żelaza powoduje zaburzenia w produkcji hemoglobiny, co prowadzi do niedokrwistości, czyli anemii oraz niedotlenienia komórek i tkanek. Ich objawy są często mało charakterystyczne. Należą do nich osłabienie, szybka i łatwa męczliwość, znużenie, upośledzenie koncentracji, rozdrażnienie, apatia, bóle i zawroty głowy, zaparcia, czasem słabszy popęd płciowy, rzadko mrowienie w stopach i dłoniach. Wśród możliwych konsekwencji zdrowotnych długotrwałej niedokrwistości trzeba wymienić niewydolność serca, dusznicę bolesną i duszność wysiłkową.

Warto wspomnieć, że niedobór żelaza nie zawsze skutkuje anemią, ale może powodować inne problemy zdrowotne, takie jak osłabienie układu odpornościowego lub senność. We wczesnym etapie osoby z niedoborem żelaza odczuwają zmęczenie i spadek formy intelektualnej oraz mają zwiększoną podatność na infekcje. W późniejszych etapach może występować drażliwość, bladość, ograniczona wydolność, zmniejszona wydajność ćwiczeń fizycznych, utrata apetytu czy przyspieszenie akcji serca.

Niedobór żelaza w ciąży stanowi zagrożenie zarówno dla matki, jak i dla noworodka, ma bowiem wpływ na niską masę urodzeniową, zwiększa możliwość wystąpienia wad płodu oraz ryzyko przedwczesnego porodu.

Stosunkowo niedawno naukowcy opisali konsekwencje niedoboru żelaza u dzieci. Następstwem niedostatku tego pierwiastka u najmłodszych może być spowolnienie wzrostu, problemy z koordynacją i równowagą, zaburzenia rozwoju ruchowego, np. opóźnione raczkowanie i chodzenie. Niedobór żelaza u dzieci ma również wpływ na zaburzenia koncentracji i uwagi, a także nieprawidłowości w rozwoju emocjonalnym (zamknięcie w sobie, niepokój, ograniczenie komunikowania się).

Niedostatki żelaza w okresie dojrzewania mogą skutkować słabymi wynikami w nauce. Braki tego pierwiastka mają również negatywny wpływ na mechanizmy obronne organizmu dzieci i młodzieży oraz ich wydajność. Mogą więc wpływać – podobnie jak u dorosłych – na zwiększoną podatność na choroby [1].

MSK

 


[1] Przy opracowaniu wpisu korzystałam z:

Puls Medycyny, Ewa Strychalska: Niedokrwistość szczególnie dotyka kobiety, 26 marca 2014

PAP Life, Żelazo – jak ważna jest jego suplementacja?, 18 marca 2014

Renate Huch, Roland Schaefer  Niedobór żelaza i niedokrwistość z niedoboru żelaza, Wrocław 2008

 

 

Powrót 17.04.2014 7:27