Anemia anemii nierówna?

Porady
Anemia anemii nie rowna

Pojęcie anemii pochodzi z języka łacińskiego i oznacza niedokrwistość, czyli stan charakteryzujący się obniżonym poziomem erytrocytów, czyli krwinek czerwonych oraz hemoglobiny odpowiedzialnej za transport tlenu.
Biorąc pod uwagę przyczyny powodujące anemię rozróżnia się niedokrwistość pokrwotoczną, powodowaną utratą krwi na skutek krwotoków pourazowych bądź krwawień przewlekłych- (np. do światła przewodu pokarmowego czy obfitych miesiączek). Objawy niedokrwistości pokrwotocznej wystąpić mogą dość późno – nawet po utracie około 20% objętości krwi, co nierzadko może oznaczać bezpośrednie zagrożenie życia! Objawami towarzyszącymi krwotokom są niepokój, spadek ciśnienia tętniczego i ciepłoty ciała, przyspieszenie akcji serca, a następnie utrata przytomności. Z tego powodu bardzo często wymagają one hospitalizacji lub przynajmniej szybkiej interwencji lekarskiej.

W przypadku krwawień przewlekłych mogą z kolei pojawić się symptomy podobne do tych jakie mają miejsce przy niedoborach żelaza jak np. apatia, ogólne osłabienie czy wyczerpanie organizmu.
Braki żelaza nie są jednak jedyną przyczyną anemii. Na rozwój niedokrwistości wpływa także deficyt witamin z grupy B. Anemia megaloblastyczna spowodowana jest brakiem witaminy B12 oraz kwasu foliowego wspierających syntezę łańcuchów DNA w nowopowstających komórkach. Zachwianie tego procesu powoduje zmiany także w powstających w szpiku kostnym erytrocytach. Zaburzenia te doprowadzają do zmniejszenia ilości i rozmiarów powstających krwinek czerwonych, a także skrócenia ich cyklu życiowego.

Do pojawienia się anemii dojść może także w przebiegu niektórych chorób przewlekłych. W takich przypadkach często rozwija się tzw. niedokrwistość hemolityczna związana z nadmiernym rozpadem krwinek czerwonych. Stan ten może towarzyszyć wielu chorobom np. nowotworom, zakażeniom bakteryjnym i wirusowym, malarii, toksoplazmozie, chorobom nerek czy zatruciom metalami ciężkimi. Warto wiedzieć, że przy niedokrwistości hemolitycznej żywotność erytrocytów skrócona jest o połowę, podczas gdy zwykle te ciałka krwi funkcjonują w organizmie około 100-120 dni.

W nomenklaturze medycznej wyróżnia się także anemię aplastyczną związaną ze zmniejszoną produkcją białych i czerwonych ciałek oraz płytek krwi. Powodem zmniejszenia ilości produkowanych składników krwi jest upośledzenie funkcjonowania szpiku kostnego, zaś stan z kolei jest jednym z głównych objawów białaczek czy chorób autoimmunologicznych.

Początkowo błahe objawy przemęczenia, ogólnego osłabienia, spadków odporności i nastroju mogą okazać się symptomami postępującej niedokrwistości. Schorzenie krwi jakim jest anemia może prowadzić do błyskawicznego wyniszczenia organizmu, dlatego tak ważna jest profilaktyka, u podstaw której leży zapewnienie właściwej suplementacji składników odżywczych w tym żelaza, jako budulca krwi oraz składnika enzymów warunkujących przebieg wielu procesów metabolicznych. Niezmiernie ważne jest także cykliczne wykonywanie badań profilaktycznych, a w przypadku podejrzenia zachorowania lub pojawienia się objawów typowych dla anemii zaleca się niezwłoczny kontakt z lekarzem.

Powrót 30.03.2017 14:09